Świat

Nie chcieli leczyć 16-latki ze względu na ciążę. Zmarła

Świat

sxc.huDziewczyna zmarła w szpitalu

16-latka w ciąży, której lekarze odmówili chemioterapii, ponieważ mogło to prowadzić do poronienia, zmarła w szpitalu w Santo Domingo na Dominikanie. Matka ciężarnej oskarża teraz lekarzy o nieudzielenie pomocy jej chorej córce.

Lekarze ze szpitala w Santo Domingo, stolicy Dominikany informowali po postawieniu diagnozy, że do uratowania nastolatki potrzebna jest agresywna chemioterapia. Leczenie zostało jednak wstrzymane, ponieważ dziewczyna była w ciąży. Podanie jej chemioterapii najprawdopodobniej doprowadziłoby do przerwania ciąży. Lekarze orzekli, że takie działanie byłoby naruszeniem praw antyaborcyjnych.

O pomoc dla chorej córki apelowała jej matka. Rosa Hernandez starała się przekonać rząd i lekarzy, by uczynili wyjątek dla jej córki. - Życie mojej córki jest pierwsze. Wiem, że (aborcja - red.) jest grzechem i że jest to sprzeczne z prawem... Ale zdrowie mojej córki jest pierwsze - mówiła matka.

Początkowo lekarze zdecydowali jednak o niestosowaniu u 16-latki chemioterapii. Kiedy już udało się doprowadzić do rozpoczęcia leczenia jej ciało nie chciało przyjąć transfuzji krwi, odrzucało również chemioterapię.

Dziewczyna zmarła w szpitalu w piątek. Była w trzynastym tygodniu ciąży. Tuż przed śmiercią 16-latka poroniła.

Teraz jej matka oskarża lekarzy o nieudzielenie leczenia jej córce. - Zabili mnie. Jestem niczym. Ona była moim życiem - mówiła. Sprawa wywołała głośną debatę na temat interpretowania przepisu.

Głośna debata

Zgodnie z art. 37 dominikańskiej konstytucji "prawo do życia jest nienaruszalne od momentu poczęcia, aż do śmierci". Dominikańskie sądy zinterpretowały to jako ścisły zakaz aborcji. Na podstawie tego artykułu w 2009 roku zniesiono także karę śmierci.

Jej autor Pelegrin Castillo, twierdzi jednak, że konstytucyjny zakaz nie przeszkadza lekarzom w poddaniu pacjentki leczeniu. Miał on na celu jedynie zapobiec praktykowaniu aborcji. - To jest sztuczna debata - powiedział Castillo. - W konstytucji lekarze wyraźnie są zobowiązani do leczenia pacjenta. Oni nie muszą się o nic martwić. Mają mandat ochrony jednego jak i drugiego życia - powiedział.

Autor: ab//kdj / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu