Netanjahu: w Warszawie spotkam się z wiceprezydentem i szefem dyplomacji USA

Świat

Czaputowicz o konferencji bliskowschodniej w Warszawietvn24
wideo 2/27

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział w niedzielę, że podczas konferencji bliskowschodniej, która odbędzie się w nadchodzącym tygodniu w Warszawie, spotka się z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Mike'em Pence'em oraz z sekretarzem stanu Mike'em Pompeo.

Celem spotkań będzie "promowanie przyszłości pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie" - podkreślił szef izraelskiego rządu, cytowany przez gazetę "Jerusalem Post".

Dodał, że w Warszawie spotka się także z innymi przywódcami, ale nie wymienił żadnych nazwisk.

- Pierwszą sprawą w porządku obrad jest Iran, jak w dalszym ciągu powstrzymywać go przed wzmacnianiem swojej obecności w Syrii, jak tłumić jego agresję w regionie oraz przede wszystkim jak powstrzymać Iran przed uzyskaniem broni jądrowej - powiedział Netanjahu.

Szczyt w Warszawie

Spotkanie ministerialne poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie, którego współorganizatorami są Polska i USA, odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Jak zapowiedział Pompeo, szef amerykańskiej dyplomacji, jednym z tematów będzie polityka prowadzona przez władze Iranu.

Zaproszenie na konferencję wystosowano do przedstawicieli władz blisko 80 krajów, w tym krajów arabskich. Strona palestyńska odmówiła udziału i do uczynienia tego samego namawia pozostałe kraje arabskie.

Autor: momo//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: