Świat

Netanjahu: Iran prowadził tajny program Amad. Jego celem było tworzenie głowic bojowych

Świat


"Iran kłamał" w sprawie programu atomowego po porozumieniu nuklearnym podpisanym w 2015 roku i przeniósł dokumenty związane ze swoim programem do tajnej lokalizacji - powiedział w poniedziałek w telewizyjnym oświadczeniu premier Izraela Benjamin Netanjahu. Dodał, że reżim "poszerzał wiedzę o broni jądrowej dla wykorzystania jej w przyszłości".

- Irańscy liderzy wielokrotnie zaprzeczali, by kiedykolwiek próbowali zdobyć broń atomową. Dzisiaj jestem tutaj, by powiedzieć wam: Iran kłamał - zaczął swoje wystąpienie szef rządu w Tel Awiwie.

Przemawiając z kwatery głównej armii izraelskiej w Tel Awiwie, Netanjahu oświadczył, że jego rząd uzyskał "pół tony" tajnych irańskich dokumentów potwierdzających, że władze w Teheranie prowadziły kiedyś program broni jądrowej. Nazwał to "wielkim osiągnięciem wywiadowczym".

Iran rozwijał program nuklearny?

- Po podpisaniu umowy atomowej w 2015 roku Iran zintensyfikował swoje starania, by ukryć tajne dokumenty. W 2017 roku przeniósł je (dokumenty - red.) do ściśle tajnej lokalizacji w Teheranie - przekonywał.

Netanjahu przedstawił filmy wideo oraz zdjęcia mające pokazywać między innymi - jak twierdzi - tajną irańską bazę, w której kontynuowany był program.

Pokazał też dokumenty datowane na wiele lat wstecz mające - jak przekonywał - stanowić dowody na prowadzenie w przeszłości zakazanych działań przez republikę islamską.

Według Netanjahu, informacje te zostały uzyskane przez izraelski wywiad we współpracy z amerykańskim. Premier uznał je za "nowe" i "stanowcze" dowody na to, że Teheran ukrywał program nuklearny.

Izrael ma "dokładne kopie" dokumentów zawierających informacje o działaniach Iranu w ramach programu atomowego Teheranu - dodał.

"Iran bezczelnie kłamał", mówiąc, że nigdy nie miał programu rozwoju takiej broni - podkreślił ponownie w trakcie wystąpienia. To dlatego umowa nuklearna z Iranem z 2015 roku "została ufundowana na kłamstwach" - zaznaczył.

Szef izraelskiego rządu stwierdził, że Iran prowadził tajny "program Amad", którego celem było projektowanie, tworzenie i testowanie głowic bojowych.

Program spełniał wszystkie pięć punktów warunkujących uznanie go za program rozwoju broni nuklearnej - wskazał.

Netanjahu dodał, że Iran wciąż rozszerza możliwości swoich pocisków i zwiększa zasięg tych, które mogłyby przenosić broń atomową. - Mogą dosięgnąć Rijadu, Tel Awiwu, Moskwy. (Iran - red.) pracuje nad większymi dystansami - mówił.

Stwierdził też, że aktualne porozumienie daje reżimowi w Teheranie "prostą drogę do zdobycia arsenału jądrowego". Jego zdaniem umowa ta "całkowicie zawiodła" w kwestii rozwoju przez Iran pocisków balistycznych.

Szef izraelskiego rządu uznał też, że porozumienie "nigdy nie powinno zostać zawarte". Jak zaznaczył, jest pewien, że prezydent USA Donald Trump podejmie właściwą decyzję w sprawie układu z Teheranem.

Amerykański prezydent krytykuje porozumienie z Iranem z 2015 roku. W maju ma zdecydować, czy przywrócić sankcje USA wobec Iranu.

Autor: adso\kwoj / Źródło: Reuters, Times of Israel, PAP

Tagi:
Raporty: