Nepal obala króla

Aktualizacja:

To może być kres himalajskiej monarchii. Maoistowskie władze żądają, by król opuścił swój pałac. Sami Nepalczycy również nie chcą królestwa.

Nepalski rząd zażądał, by zasiadający na tronie w Katmandu król Gjanendra natychmiast opuścił pałac. Ostrzega, że w przeciwnym razie usunie go siłą. W środę rząd ma formalnie obwieścić koniec monarchii - jest to efekt kompromisu z maoistowską partyzantką, która w 2006 roku w wyniku 10-letniej wojny domowej objęła władzę. Król musi przenieść się do swojego prywatnego domu w Nirmal Niwas. Mimo ostrzeżeń rządu, że dla króla sprawa może się "niemile skończyć" pałac nie skomentował na razie apelu. Niemniej jednak w Nepalu przeważa pogląd, że monarcha potulnie opuści pałac - królewski ród nie ma już żadnego poparcia w tym kraju.

Maoiści i i pozostałe główne partie Nepalu na środę zaplanowały już wiece uliczne świętujące ostateczne obalenie króla.

W kwietniu br. władzę w kraju objął rząd maoistowski z Komunistycznej Wyzwoleńczej Partii Nepalu, wyłoniony w wyborach w głosowaniu 601 członków miejscowego zgromadzenia ustawodawczego.

Szekspirowski mord w pałacu

Kryzys monarchii zaczął się niemal równo sześć lat temu od krwawej rzezi w czerwcową noc w pałacu królewskim Narajanhiti, gdy następca tronu książę Dipendra wymordował niemal całą rodzinę królewską z ojcem monarchą Birendrą na czele, po czym popełnił samobójstwo.

Następny w kolejce do tronu okazał się młodszy brat Birendry Gjanendra, którego w feralny wieczór akurat nie było w pałacu. Nepalczycy widzący dotąd w swoim monarsze nie tylko władcę, ale ziemskie wcielenie hinduskiego boga Wisznu podejrzewają Gjanendrę o makabryczny spisek. W dodatku, w przeciwieństwie do starego króla, nowy okazał się żądny władzy i w 2002 r. rozpędził demokratyczny parlament. Trzy lata później rozpędził rząd i objął władzę absolutną twierdząc, że tylko tak upora się z bałaganem, korupcją i biedą, a przede wszystkim z powstaniem wywołanym w dżungli u podnóży Annapurny przez maoistowskich partyzantów.

Przeciwko despocie wystąpili maoiści i demokraci. Wiosną 2007r. w Katmandu doszło do ulicznej rewolucji, w wyniku której Gjanendra został zmuszony do przywrócenia demokracji i zrzeczenia się niemal całej władzy.

Monarchia stara jak świat

Nepal jest, obok Japonii, najstarszą trwającą nieprzerwanie monarchią na świecie. Nepalską monarchię datuje się od około VIII wieku p.n.e. Obecnie panująca dynastia Gurkhów rządzi od 240 lat.

Zeszłoroczny sondaż tygodnika "Nepali Times" pokazał, że dwie trzecie z 25 milionów Nepalczyków uważa monarchię za niepotrzebną: jest uważana za przeżytek i przyczynę większości kłopotów kraju.

Źródło: Reuters