Prezydent Niemiec: nasza zdolność do przyjmowania uchodźców jest ograniczona


Prezydent Joachim Gauck zastrzegł w niedzielę, że zdolność Niemiec do przyjmowania uchodźców jest ograniczona. Gauck pochwalił swoich rodaków za gotowość do pomocy, ale zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo konfliktów między przybyszami a ludnością miejscową.

- Prawa do azylu nie można mierzyć w liczbach, ale nasza zdolność do przyjmowania (uchodźców) jest ograniczona, chociaż nie ustaliliśmy jeszcze, gdzie przebiega ta granica - powiedział Gauck w niedzielę w Moguncji. Prezydent wezwał do szerokiej dyskusji o tym, jak w przyszłości powinna wyglądać polityka wobec imigrantów.

- Nasze serce jest pojemne, ale nasze możliwości nie są nieskończone - zaznaczył Gauck.

Może dochodzić do konfliktów

Niemiecki prezydent przemawiał na uroczystości otwarcia Tygodnia Międzykulturowego w Moguncji - stolicy kraju związkowego Nadrenia-Palatynat.

Ostrzegł przed konfliktami, do jakich może dochodzić między mieszkańcami Niemiec a imigrantami. Aby temu zapobiec, należy wystrzegać się przed uprzywilejowanym traktowaniem jednej z tych grup. Za jedno z największych wyzwań uznał budownictwo mieszkaniowe.

- Rywalizacja o tanie mieszkania jest nie do uniknięcia - powiedział prezydent.

Gauck ostrzegł, że wśród imigrantów docierających do Niemiec mogą także znajdować się fundamentaliści, którzy będą usiłowali kontynuować konflikty ze swoich krajów pochodzenia. - Mówię im: nie chcemy w tym kraju religijnego fanatyzmu. Boscy rycerze muszą wiedzieć, że państwo prawa nie będzie tolerowało przemocy - mówił prezydent.

Imigranci szturmują Niemcy

Gauck zdystansował się tym samym od kanclerz Angeli Merkel, która na początku września oświadczyła, że liczby imigrantów występujących w Niemczech o azyl nie wolno ograniczać.

- Fundamentalne prawo do azylu dla osób prześladowanych z powodów politycznych nie podlega liczebnemu ograniczeniu - powiedziała Merkel w wywiadzie dla "Rheinische Post".

W tym roku do Niemiec ma przyjechać ponad 800 tys. uchodźców - czterokrotnie więcej niż w roku ubiegłym.

Autor: ToL / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości