Negocjował porozumienie atomowe, aresztowany jako szpieg

Wikipedia (CC BY SA 2.0)Ministrowie spraw zagranicznych Chin, Francji, Niemiec, Unii Europejskiej, Iranu, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych ogłaszający zakończenie rozmów i ustanowienie porozumienia nuklearnego

W Iranie aresztowano pod zarzutem szpiegostwa członka zespołu negocjacyjnego tego kraju, który wynegocjował z sześcioma mocarstwami porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego - poinformował w niedzielę rzecznik irańskiego wymiaru sprawiedliwości.

Aresztowanego zwolniono po kilku dniach za kaucją, ale śledztwo przeciwko niemu trwa. Rzecznik nie ujawnił jego tożsamości. Powiedział jedynie, że to szpieg, który zinfiltrował irańską ekipę negocjacyjną. W lipcu 2015 roku USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy osiągnęły porozumienie z Iranem, mające na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej, w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Porozumienie wprowadza też embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez pięć lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego. Dogmatyczni politycy irańscy byli temu porozumieniu przeciwni, twierdząc, iż Iran skapitulował wobec żądań Stanów Zjednoczonych.

[object Object]
Iran rozwija program rakiet balistycznychTasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
wideo 2/17

Autor: kło / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 2.0)

Pozostałe wiadomości