Wideo z tajnej operacji odbicia zakładników w Iraku

Świat

Reuters TVWideo akcji uwolnienia zakładników w północnym Iraku

Amerykańska telewizja NBC opublikowała wideo z tajnej operacji Amerykanów w północnym Iraku, gdzie zostało uwolnionych 69 zakładników. Wcześniej o ich uwolnieniu poinformowała stacja CNN, powołując się na doniesienia z Pentagonu. Wideo najprawdopodobniej zostało nagrane kamerą umieszczoną na hełmie jednego z żołnierzy.

Telewizja NBC, która na swoim portalu rozpowszechniła nagranie tajnej amerykańskiej operacji w północnym Iraku zaznacza, że otrzymała nagranie z agencji Arab24, która ma siedzibę w Jordanii.

Arab24 powołuje się z kolei na kurdyjskich wojskowych, którzy przekazali im dwuminutowy materiał.

NBC relacjonuje, że nagranie pochodzi z więzienia Hawidża w północnym Iraku.

"Bosi, w zakrwawionych ubraniach"

"Początek nagrania ukazuje grupę amerykańskich żołnierzy, którzy wtargnęli do budynku więzienia. Kilku z nich zostało przy wejściu. W zakładzie doszło do strzelaniny. Wkrótce zakładnicy, bosi, w zabrudzonych krwią ubraniach, zaczęli wyłaniać się z budynku. Mężczyźni trzymali ręce w górze, by pokazać, że są bezbronni. Patrzyli z przerażeniem na wojskowych, którzy odprowadzali ich w bezpieczne miejsce. Padają polecenia 'ruszać' w języku arabskim” – informował portal nbcnews.com.

W akcji zginął 39-letni amerykański żołnierz Joshua Wheeler. NBC zaznacza, że był to pierwszy Amerykanin, który zginął w walkach z dżihadystami z tak zwanego Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku.

Wspólnie z oddziałami peszmergów

22 października amerykańska telewizja CNN poinformowała, ze amerykańskie siły specjalne przeprowadziły tajną operację w północnym Iraku, uwalniając kurdyjskich zakładników. CNN powoływała się na informacje z Pentagonu. Doniesienia te potwierdziła Kurdyjska Rada Bezpieczeństwa, uściślając, że 69 zakładników (byli Irakijczykami, wśród nich znalazło się co najmniej 11 żołnierzy irackiej armii) zostało uwolnionych wspólnie z oddziałami kurdyjskich peszmergów.

Agencja Reuters informowała, że w akcji uczestniczyło pięć helikopterów i "dziesiątki" żołnierzy US Army. Akcję poprzedziły naloty na pozycje dżihadystów w regionie i tuż po niej dokonano ich powtórnie w ramach osłony dla żołnierzy i zakładników wycofujących się z terytorium wroga.

Portal telewizji NBC zaznacza, że operacja z uwolnienia zakładników została najprawdopodobniej nagrana kamerą, umieszczoną na hełmie jednego z wojskowych.

Stacja podkreśla, że wideo w wielu miejscach jest niewyraźne, nieczytelny jest także fragment nagrania, kiedy żołnierz Joshua Wheeler został ranny.

Autor: tas/tr / Źródło: nbcnews.com, reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV