Świat

Więziona w Iranie Brytyjka dostała przepustkę

Świat

O uwolnienie aktywistki zabiegał jej mąż Richard Ratcliffe
Reuters ArchieveO uwolnienie aktywistki zabiegał między innymi jej mąż Richard Ratcliffe

Więzionej w Iranie Nazanin Zaghari-Ratcliffe, obywatelce Iranu i Wielkiej Brytanii, zezwolono na opuszczenie na trzy dni więzienia w Teheranie - poinformował w czwartek jej mąż. Kobieta została skazana w 2016 roku za próbę obalenia reżimu i szpiegostwo.

- Nazanin została wypuszczona dziś rano z więzienia Ewin na przepustkę. Przebywa z rodziną. Została zwolniona na trzy dni do niedzieli 26 sierpnia - przekazał Richard Ratcliffe w oświadczeniu. Jak dodał, adwokat jego żony liczy na możliwość wydłużenia przepustki.

Od dwóch lat w areszcie

38-letnia Zaghari-Ratcliffe od kwietnia 2016 roku przebywa w irańskim areszcie po tym, gdy skazano ją na pięć lat więzienia za rzekomą próbę obalenia władzy i działalność szpiegowską. Jej rodzina oraz jej pracodawca, Fundacja Thomson Reuters, utrzymują, że kobieta przebywała w Iranie na wakacjach z córką. Obecnie czteroletnia córka Zaghari-Ratcliffe przebywa w Iranie z dziadkami. Pod koniec 2017 roku ówczesny szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson błędnie zasugerował podczas wystąpienia w parlamencie, że Zaghari-Ratcliffe mogła prowadzić w Iranie szkolenia dla dziennikarzy. Na podstawie jego słów irański sąd przedstawił jej dodatkowe zarzuty "szerzenia propagandy przeciwko władzy". Johnson wycofał się później ze swoich słów i zapowiadał, że dołoży wszelkich starań, by doprowadzić do uwolnienia kobiety.

Autor: jt//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wiki CC BY-SA 4.0