Nawrócił na chrześcijaństwo. Sześć lat więzienia i 300 batów

Wikipedia (CC BY SA)Zrezygnowanie z islamu jest w Arabii Saudyjskiej zabronione

Saudyjski sąd skazał dwóch mężczyzn na kary więzienia i batów, za to, że nawrócili na chrześcijaństwo kobietę i pomogli jej uciec za granicę. Rodzina uciekinierki twierdzi, że oskarżeni "zrobili jej pranie mózgu".

Jednym z skazanych jest Libańczyk, który usłyszał karę sześciu lat więzienia i 300 batów za nawrócenie kobiety. Drugi skazany, Saudyjczyk, dostał dwa lata więzienia i 200 batów za pomóc w ucieczce z Arabii Saudyjskiej. Kara batów nie jest wymierzana na raz, ale może zostać rozłożona w czasie.

Różnorodność zakazana

W bardzo konserwatywnym królestwie prawo zabrania porzucenia islamu i nawrócenia się na inną religię. Tak samo zabrania nawracania i szerzenia obcych wyznań, oraz ich otwartego praktykowania. Sprawa dotycząca dwóch mężczyzn stała się głośna w 2012 roku. Rodzina rzekomo nawróconej przez nich kobiety oskarżyła ich o "wypranie jej mózgu", podczas wspólnej pracy w firmie ubezpieczeniowej. Świeżo upieczona chrześcijanka na fałszywych dokumentach uciekła z Arabii Saudyjskiej. Ostatecznie osiadła w Szwecji, gdzie otrzymała azyl. Dwaj mężczyźni zostali jednak w Arabii Saudyjskiej i dosięgła ich miejscowa sprawiedliwość. Obaj oskarżeni zapowiedzieli, że odwołają się od wyroku.

Autor: mk/ja/k / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA)

Pozostałe wiadomości