Rosja i Chiny łączą siły w kosmosie. Chcą zwiększyć dokładność swoich nawigacji satelitarnych

Autor:
pb//mm
Źródło:
South China Morning Post, Roskosmos, tvn24.pl
Rakieta wyniosła na orbitę okołoziemską sześć satelitów, w tym dwa polskie
Rakieta wyniosła na orbitę okołoziemską sześć satelitów, w tym dwa polskieSatRevolution
wideo 2/15
SatRevolutionRakieta wyniosła na orbitę okołoziemską sześć satelitów, w tym dwa polskie

Chiny i Rosja wybudują na swoich terytoriach naziemne stacje satelitarne - poinformowały w piątek chińskie media. Zawarte porozumienie ma umożliwić poprawę dokładności ich systemów nawigacji satelitarnej: rosyjskiego GLONASS oraz chińskiego BeiDou. Oba systemy są rozwijane niezależnie od stworzonego przez Amerykanów GPS.

Umowę na temat strategicznej współpracy w zakresie projektów dotyczących nawigacji satelitarnej Chiny i Rosja podpisały we wtorek.

Oba państwa zgodziły się w niej na wybudowanie na swoim terytorium naziemnych stacji satelitarnych partnera. W związku z tym chińskie stacje powstaną w Obnińsku na zachodzie Rosji, Irkucku we wschodniej Syberii i w Pietropawłowsku Kamczackim na wschodzie kraju. Z kolei rosyjskie stacje zostaną zbudowane w trzech chińskich miastach: Changchunie na północnym wschodzie kraju, Urumczi na północnym zachodzie i w Szanghaju na wschodzie.

Nawigacja satelitarna

Zarówno Rosja, jak i Chiny rozwijają własne systemy nawigacji satelitarnej. Umożliwia im to niezależność od stworzonego przez Stany Zjednoczone systemu nawigacji GPS. Choć GPS został udostępniony do powszechnego użytku, jest to wciąż amerykański system wojskowy, stworzony przez Departament Obrony USA.

Budowa nowych stacji naziemnych ma umożliwić zwiększenie precyzji rosyjskiego systemu GLONASS, jak i chińskiego BeiDou. Stacje tego typu umożliwiają odbieranie danych przesyłanych przez krążące po orbicie satelity, a następnie analizowanie tych danych i korygowanie ich. Większa liczba stacji umożliwiać może większą precyzję i lepszą pracę systemu nawigacji satelitarnej.

- Jednoczesne użycie rosyjskich i chińskich systemów, GLONASS i BeiDou, pozwoli na bardziej dokładną i wiarygodną nawigację - podkreślił szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos Jurij Borisow. - Dlatego jesteśmy szczerze zainteresowani w rozszerzaniu współpracy w zakresie użytkowania systemów GLONASS i BeiDou, jak również technologii nawigacyjnych na nich opartych - dodał.

ZOBACZ TEŻ: Chiński rywal GPS. Ostatni element trafił na orbitę

Rosja i Chiny w kosmosie

Porozumienie o współpracy podpisały też chińskie i rosyjskie instytuty badawcze. Jak zauważa hongkoński "South China Morning Post", podpisana we wtorek umowa nie jest pierwszą dotyczącą współpracy w kosmosie. Oba kraje m.in. w lutym zobowiązały się do zapewnienia wymiany danych pomiędzy systemami GLONASS i BeiDou.

ZOBACŻ TEŻ: Rosja zapowiada, że opuści ISS. NASA: nie dostaliśmy żadnego oficjalnego pisma

Autor:pb//mm

Źródło: South China Morning Post, Roskosmos, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości