"Niebezpieczne i destabilizujące" działanie Rosji. NATO zaniepokojone

[object Object]
Rakieta manewrująca systemu Iskander - podobna do SSC-8MO Rosji
wideo 2/33

NATO oświadczyło, że jest zaniepokojone nowym rosyjskim systemem rakietowym zdolnym do przenoszenia głowic nuklearnych. Według Sojuszu może on naruszać układ o całkowitej likwidacji rakiet nuklearnych pośredniego zasięgu (INF).

Jak głosi komunikat NATO, "sojusznicy zidentyfikowali rosyjski system rakietowy, który budzi poważne zaniepokojenie", a Rosja powinna "zareagować na to zaniepokojenie w rzeczowy i transparentny sposób oraz aktywnie zaangażować się w techniczny dialog ze Stanami Zjednoczonymi".

Zachowanie Rosji "niebezpieczne i destabilizujące"

W odrębnym oświadczeniu ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison stwierdziła, że zachowanie Rosji jest "niebezpieczne i destabilizujące". Jak zaznaczyła, "nasi sojusznicy potwierdzili, że USA wypełniają swe zobowiązania w ramach INF i że zachowanie Rosji budzi poważne zaniepokojenie".

Powołując się na przedstawicieli administracji USA, dziennik "New York Times" poinformował w lutym, że wbrew traktatowi INF Rosja wprowadziła na uzbrojenie nowe pociski manewrujące dalekiego zasięgu SSC-8 - lądową wersję bazujących na okrętach podwodnych pocisków SSN-21 Sampson. Jeden z dwóch batalionów tych pocisków stacjonuje nadal na poligonie rakietowym Kapustin Jar koło Wołgogradu, a drugi przeniesiono stamtąd w grudniu do położonej gdzie indziej bazy operacyjnej. Liczebności pocisków w obu batalionach gazeta nie podała.

NATO i USA nie miałyby "żadnej obrony" przed SSC-8

Szef Dowództwa Strategicznego USA (STRATCOM) generał John Hyten oświadczył w kwietniu, że NATO i USA nie miałyby "żadnej obrony" przed pociskiem manewrującym SSC-8, gdyby rozmieszczono go w większych ilościach.

"Pojedynczy bazujący na lądzie pocisk manewrujący nie stanowi istotnego zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych lub naszych sojuszników", ale "oznacza początek rozmieszczania struktury, która może stać się zagrożeniem w przyszłości" - powiedział Hyten w trakcie przesłuchania w komisji sił zbrojnych Senatu USA.

Podpisany 8 grudnia 1987 roku w Waszyngtonie przez przywódców USA i ZSRR, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa, układ INF wszedł w życie 1 czerwca 1988 roku. Wyeliminował on całkowicie z uzbrojenia obu państw stacjonujące na lądzie rakiety balistyczne i pociski manewrujące o zasięgu od 500 do 5,5 tys. kilometrów. Po rozpadzie ZSRR jego zobowiązania z tytułu INF przeszły na Rosję.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości