Izba Reprezentantów USA poparła akcesję Finlandii i Szwecji do NATO. Ostateczny głos ma Senat

Autor:
ads\mtom
Źródło:
PAP
Proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO rozpoczęty
Proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO rozpoczęty NATO TV
wideo 2/3
NATO TVProces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO ruszył 5 lipca

Izba Reprezentantów USA przyjęła uchwałę wyrażającą poparcie dla akcesji Finlandii i Szwecji do NATO. W Stanach Zjednoczonych ostateczna decyzja w sprawie ratyfikacji rozszerzenia Sojuszu należy do Senatu.

Uchwałę poparło w Izbie Reprezentantów 394 kongresmenów. Przeciwko było 18 - wszyscy to politycy Partii Republikańskiej należący do izolacjonistycznego skrzydła ugrupowania.

Tekst uchwały wyraża poparcie dla akcesji obu nordyckich krajów do Sojuszu, wzywa inne państwa członkowskie do formalnego zatwierdzenia rozszerzenia NATO oraz realizacji obietnic dotyczących wydatków na obronność na poziomie 2 procent PKB. Izba ostrzegła też Rosję przed "wrogą reakcją" na przyjęcie nowych członków NATO.

Formalna decyzja należy do Senatu

Uchwała jest głównie symbolicznym ruchem, bo formalna decyzja w sprawie ratyfikacji traktatów należy do Senatu. Prezydent USA Joe Biden wysłał protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii do izby 11 lipca i wezwał ją do szybkiego zakończenia procesu. Decyzja w tej sprawie spodziewana jest przed końcem lipca. Jak dotąd krok ten podjęła już połowa z 30 państw członkowskich Sojuszu, w tym Polska.

Autor:ads\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości