TVN24 | Świat

Proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO rozpoczęty

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
ads\mtom,
kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO rozpoczęty
Proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO rozpoczęty NATO TV
wideo 2/2
NATO TVProces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO rozpoczęty

We wtorek w Brukseli ambasadorowie państw Sojuszu Północnoatlantyckiego podpisali protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii. - To historyczny dzień - podkreślił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podpisanie protokołów oznacza, że oficjalnie rozpoczął się proces ratyfikacji członkostwa dwóch nowych krajów.

W poniedziałek w kwaterze głównej NATO w Brukseli odbyły się "rozmowy akcesyjne między przedstawicielami NATO a przedstawicielami Finlandii i Szwecji". We wtorek sojusznicy podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szwedzkiej minister spraw zagranicznych Ann Linde.

- To historyczny dzień dla Finlandii, Szwecji, NATO i bezpieczeństwa euroatlantyckiego - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Dodał, że jest to najszybszy proces akcesyjny w historii NATO.

- Przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO sprawi, że kraje te będą bezpieczniejsze, a Sojusz Północnoatlantycki stanie się silniejszy - podkreślił.

Podziękował Turcji za "konstruktywne podejście" w procesie akcesji Szwecji i Finlandii. - Brutalna inwazja Rosji na Ukrainę położyła się cieniem na pokoju w Europie, dlatego ważne jest, byśmy byli razem w tym niebezpiecznym momencie naszej historii - powiedział.

Podpisanie protokołów oznacza, że oba kraje starające się o członkostwo w NATO będą mogły brać udział w naradach NATO na prawach obserwatorów (bez prawa głosu). Jednocześnie w krajach członkowskich Sojuszu będzie trwał proces ratyfikacji protokołów. Stoltenberg wyraził nadzieję, że przebiegnie on szybko.

Przypomniał, że ratyfikacja protokołów akcesyjnych w przypadku państw poprzednio przystępujących do NATO trwała średnio około roku. Wyraził jednak nadzieję, że w związku z wojną w Ukrainie Szwecja i Finlandia zostaną członkami Sojuszu szybciej.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy jest pewien, że turecki parlament nie będzie przeciągał ratyfikacji, sekretarz generalny NATO uniknął odpowiedzi.

Już we wtorek akcesję jako pierwsze ratyfikowały Dania, Norwegia oraz Islandia. Szybkie zatwierdzenie dokumentów było możliwe dzięki specjalnej zgodzie udzielonej poprzednio przez parlamenty w Kopenhadze, Oslo i Reykjaviku.

Co zrobi Turcja?

Szwecja i Finlandia w maju złożyły wnioski o dołączenie do NATO w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Po początkowym sprzeciwie Turcji, na ubiegłotygodniowym szczycie NATO w Madrycie udało się osiągnąć porozumienie w tej sprawie i oba państwa dostały "zielone światło".

Pomimo porozumienia prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzega, że Ankara wciąż może zablokować proces akcesyjny, jeżeli dwa kraje kandydujące nie spełnią żądania Turcji dotyczącego ekstradycji lub deportacji osób podejrzewanych przez Turcję o terroryzm, w tym członków organizacji syryjskich Kurdów YPG/PYD.

Erdogan przekazał, że turecki parlament może odmówić ratyfikacji umowy ze Szwecją i Finlandią. Jak komentuje AP, jest to poważne zagrożenie, ponieważ przystąpienie do NATO musi zostać formalnie zatwierdzone przez wszystkie 30 państwa członkowskie.

Autor:ads\mtom, kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: NATO

Pozostałe wiadomości