Świat

NATO gwarantem bezpieczeństwa? Sondaż w Europie Środkowo-Wschodniej

Świat

Wyładunek amerykańskich czołgów M1 Abrams w Polsce
US ArmyWśród członków NATO Polska ma największe zaufanie do tej organizacji

Większość członków NATO z Europy Środkowej i Wschodniej uważa Sojusz Północnoatlantycki za gwaranta bezpieczeństwa - wynika z najnowszego sondażu Gallupa. Najsilniejsze poparcie dla NATO widać w Polsce, na Litwie i w Estonii, z kolei Bułgarzy i Grecy ufają Sojuszowi najmniej.

W Polsce 62 proc. badanych uważa, że NATO jest gwarantem bezpieczeństwa. Jako zagrożenie widzi je 8 proc. pytanych, a co piąty (22 proc.) nie ma zdania w tej sprawie.

Za gwaranta bezpieczeństwa uważa NATO także co najmniej połowa pytanych na Litwie (57 proc.), w Estonii (52 proc.), Chorwacji (52 proc.) i Rumunii (50 proc.).

Nieco mniej takich głosów pojawiło się na Łotwie (49 proc.), gdzie żyje wielu Rosjan. Tam za zagrożenie NATO uważa aż 16 proc. respondentów.

Mimo wielu powiązań gospodarczych i lepszych niż w przypadku większości krajów europejskich stosunków dyplomatycznych z Rosją, na Węgrzech w sferze bezpieczeństwa NATO jest postrzegane dosyć jednoznacznie jako jego gwarant (49 proc.), a tylko 9 proc. pytanych w sondażu widzi w nim zagrożenie.

Dosyć niecodziennie wygląda na tym tle stosunek do NATO w Bułgarii i Grecji. W tej pierwszej tylko 28 proc. osób uważa Sojusz za gwaranta bezpieczeństwa, a aż 20 proc. za zagrożenie. W Grecji ta różnica jest jeszcze mniejsza. To odpowiednio 23 proc. i 19 proc. Aż 45 proc. Greków nie ma zdania w tej sprawie.

Kosowo na czele poparcie dla NATO

Instytut Gallupa zbadał nastroje wobec NATO we wschodnioeuropejskich krajach także spoza paktu. Absolutnym liderem rankingu jest Kosowo, w którym aż 90 proc. badanych uważa NATO za gwaranta bezpieczeństwa. Kraj ten otrzymał od Sojuszu pomoc w czasie wojny (1996-1999) w byłej Jugosławii.

Wysokie poparcie dla NATO z tego samego powodu jest widoczne także w Albanii (70 proc.). Z kolei - co nie powinno zaskakiwać - aż 64 proc. pytanych Serbów widzi w NATO zagrożenie, a tylko 6 proc. - czuje się bezpiecznie.

Co ciekawe, opinie dotyczące Sojuszu w Czarnogórze, która najprawdopodobniej zostanie jego członkiem w tym roku, są bardzo podzielone. 35 proc. nie ma zdania na temat NATO, 29 proc. uważa je za zagrożenie, a pozytywne zdanie ma zaledwie co piąty pytany.

Sceptycznie o NATO

Z rezerwą do NATO podchodzą kraje dawnej i obecnej rosyjskiej sfery wpływów. Sami Rosjanie - liderzy rankingu braku zaufania wobec tej organizacji - w 67 proc. uważają ją za zagrożenie. Podobne zdanie mają pytani obywatele Bialorusi (54 proc.), Armenii (20 proc.), Tadżykistanu (34 proc.), Mołdawii (27 proc.) i Kirgistanu (30 proc.).

Jako gwaranta bezpieczeństwa NATO widzą pytani Gruzini (37 proc.) przy 35 proc. niezdecydowanych. Silnie podzieleni są Ukraińcy. 29 proc. utożsamia NATO z bezpieczeństwem, 35 proc. - z zagrożeniem, a 26 proc. nie ma zdania.

Sondaż opracowano na podstawie wywiadów telefonicznych przeprowadzonych w 2016 roku w każdym uwzględnionym kraju na grupie reprezentatywnej około 1 tys. osób w wieku powyżej 15 lat. W Rosji przepytano 2 tys. osób.

Autor: pk/adso / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE)

Tagi:
Raporty: