Zmiana warty nad Bałtykiem. Czas na Belgów, Czechów i Duńczyków

TVN24

Baltic Air Policing w praktyce. Patrol NATO nad Litwą. Nagranie archiwalne NATO
wideo 2/2

Belgowie, Duńczycy i Czesi przejęli ochronę przestrzeni powietrznej państw bałtyckich w ramach misji Baltic Air Policing. Do końca tego roku zastąpią oni Węgrów, Hiszpanów i Brytyjczyków, którzy stacjonowali w litewskich Szawlach i estońskim Amari.

- Natowska misja Baltic Air Policing dla Litwy, Łotwy i Estonii pozostaje bardzo ważna - powiedział Vytautas Umbrasas, wiceminister obrony Litwy podczas wtorkowej ceremonii przekazania symbolicznego klucza od nieba państw bałtyckich, która odbyła się w bazie lotniczej w Szawlach.

Zaznaczył, że "uczestniczący w misji lotnicy sił sojuszniczych są stróżami całego NATO, służba których zapewnia pokój w tym regionie i w przestrzeni całego Sojuszu". Wiceminister zapewnił o pełnym wsparciu strony litewskiej dla misji.

Sojusz zagwarantował ochronę

Misja Baltic Air Policing trwa od 2004 roku. Trzy kraje bałtyckie wstąpiły wtedy do NATO, a ponieważ nie dysponują własnymi samolotami myśliwskimi, Sojusz postanowił zagwarantować ochronę ich przestrzeni powietrznej. Myśliwce NATO stacjonują od tamtej pory w Szawlach, a w 2014 roku misję wzmocniono, włączając do niej bazę w Amari.

Od maja tego roku przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii chronili stacjonujący w litewskiej bazie w Szawlach Węgrzy z myśliwcami JAS-39, których wspierali Hiszpanie z F-16 i Brytyjczycy z myśliwcami Typhoon w estońskiej bazie Amari.

Od wtorku dyżury bojowe w Szawlach rozpoczęły belgijskie i duńskie myśliwce F-16, a w Amari - czeskie JAS-39.

Polskie myśliwce w ramach NATO-wskiej misji stacjonowały w Szawlach już osiem razy. Ostatni raz – w tym roku od stycznia do maja.

Autor: tas/adso / Źródło: PAP