Świat

Nastolatkowie planowali "wielki zamach terrorystyczny" w Australii

Świat


Grupa nastolatków, zainspirowanych dżihadystycznym Państwem Islamskim, planowała wielki zamach terrorystyczny w Melbourne - poinformowała w sobotę australijska policja. W piątkowy wieczór funkcjonariusze w akcji przeprowadzonej na przedmieściach Melbourne aresztowali pięciu młodych mężczyzn w wieku 18 i 19 lat.

Pięciu nastolatków zostało zatrzymanych w operacji na przedmieściach Melbourne przez stanową policję i australijską policję federalną (AFP).

Poszukiwania pozostały osób zamieszanych w planowanie ataku są kontynuowane w południowo-wschodniej części miasta.

Ogromna akcja policji

Australijskie media donoszą, że w akcji antyterrorystycznej wzięło udział około 200 funkcjonariuszy.

Z kolei państwowy nadawca Australian Broadcasting Corporation (ABC) informuje, że część z zatrzymanych osób uczęszczała na kursy w islamskim centrum nauki Al Furqan.

Jak podała miejscowa policja - co najmniej dwie z pięciu osób "z pewnością" chciały przeprowadzić zamach terrorystyczny. Udział trzech pozostałych nastolatków jest badany.

Według oficjalnych informacji zatrzymani chcieli podczas ataku użyć broni białej. Wysoki rangą przedstawiciel policji Neil Gaughan podkreślił jednak, że nie znaleziono dowodów świadczących, że planowano egzekucje przez ścięcie. Według policji zatrzymani byli powiązani z 18-letnim Numanem Haiderem, który we wrześniu ub.roku zranił nożem dwóch australijskich policjantów, a następnie został zastrzelony. Haider wzbudził zainteresowanie służb bezpieczeństwa kilka miesięcy przed atakiem, gdy m.in. wymachiwał flagą IS w jednym z centrów handlowych.

Zamach w święto narodowe

Zatrzymani w piątek nastolatkowie mieli dokonać zamachu w obchodzoną 25 kwietnia setną rocznicę lądowania Korpusu Wojskowego Australii i Nowej Zelandii (ANZAC) na tureckim półwyspie Gallipoli. Korpus, walczący po stronie wojsk alianckich, poniósł tam w 1915 roku ogromne straty w konfrontacji z siłami imperium osmańskiego.

Rocznica lądowania ANZAC na Gallipoli jest świętem australijsko-nowozelandzkiego braterstwa broni i po latach urosła do rangi najważniejszego święta upamiętniającego walkę Australijczyków i Nowozelandczyków we wszystkich konfliktach zbrojnych.

Autor: dln, adso//plw / Źródło: PAP, Reuters