Walczy o środowisko, chciała rozmawiać z papieżem. Franciszek spełnił prośbę

Świat

Papież Franciszek spotkał się z Gretą Thunberg (na nagraniu Greta Thunberg w czasie COP24 w Katowicach, wideo z grudnia 2018 roku)tvn24
wideo 2/4

Papież Franciszek spotkał się w środę w Watykanie z 16-letnią szwedzką aktywistką Gretą Thunberg, inicjatorką strajków szkolnych w obronie klimatu. Do krótkiego spotkania doszło na zakończenie papieskiej audiencji generalnej. Franciszek podziękował jej za zaangażowanie w obronie środowiska - relacjonował rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti.

Szwedzka nastolatka uczestniczyła w audiencji, siedząc w jednym z pierwszych rzędów na placu Świętego Piotra. Po audiencji generalnej Franciszek podszedł do 16-latki, chwilę rozmawiali. Greta miała ze sobą niewielkiego rozmiaru transparent z hasłem nawołującym do strajku w obronie klimatu.

Pytana dzień wcześniej o to, co powie papieżowi, wyznała: - Jeszcze nie wiem, ale może powiem coś o klimacie.

Po krótkiej rozmowie, do której doszło na zakończenie papieskiej audiencji, watykański rzecznik powiedział dziennikarzom: - Ojciec Święty podziękował Grecie Thunberg za jej zaangażowanie w obronie środowiska i dodał jej otuchy.

- Greta, która poprosiła o to spotkanie, podziękowała zaś Ojcu Świętemu za jego wielkie zaangażowanie na rzecz obrony środowiska - dodał Gisotti.

W czwartek Greta Thunberg będzie gościem włoskiego Senatu, w piątek natomiast na rzymskim Piazza del Popolo weźmie udział w manifestacji w ramach globalnej akcji strajku szkolnego, której jest promotorką.

Nastoletnia aktywistka

16-letnia Greta Thunberg od ponad pół roku walczy o środowisko, domagając się między innymi, aby rząd w jej rodzinnym Sztokholmie i obywatele wzięli odpowiedzialność za katastrofalne dla Ziemi, powodowane przez działalność człowieka, zmiany klimatyczne.

Jej protest na schodach szwedzkiego parlamentu rozpoczął się przed wyborami parlamentarnymi, które odbyły się 9 września. Od tego czasu nastolatka co piątek opuszcza swoje zajęcia w szkole, aby protestować przed szwedzkim parlamentem.

Greta swoją postawą wzbudziła szerokie zainteresowanie na świecie. W grudniu 2018 roku była gościem konferencji klimatycznej COP24, gdzie spotkała się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Greta Thunberg o spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZtvn24

Autor: akw/adso / Źródło: TVN24, PAP