Biskupi o pedofilii. Narada w cieniu skandalu

Świat

Niepokojąca liczba skandalii pedofilii przyczyną debaty nad sytuacją w australijskim Kościele (Nagranie z 06.03.2017)TVN 24
wideo 2/2

W Rzymie odbyła się narada przywódców Konferencji Episkopatu Australii i delegacji Watykanu na temat sytuacji w australijskim Kościele - poinformowało w sobotę biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Omawiano między innymi sprawę pedofilii w australijskim Kościele.

Watykan ogłosił, że tematami rozmów były rezultaty pracy Królewskiej Komisji, która bada sprawę reakcji różnych instytucji na przypadki pedofilii w Kościele, relacje między Kościołem a społeczeństwem, a także "odbudowa zaufania" i rola świeckich.

W nocie ogłoszono, że w czasie spotkań prowadzonych na początku października Watykan reprezentowali przedstawiciele Sekretariatu Stanu z jego zwierzchnikiem kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem. Obecny był także prefekt Kongregacji ds. Biskupów kardynał Marc Ouellet.

Na czele delegacji australijskiego Kościoła stał przewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Melbourne Denis James Hart.

Skandal, który wstrząsną Australią

Kościołem w Australii wstrząsnął niedawno skandal pedofilii, a prowadzone w tej sprawie postępowanie wyjaśniające rządowej komisji ujawniło zaniedbania oraz przypadki tuszowania takich czynów i przenoszenia sprawców do innych parafii i diecezji.

W centrum skandalu znalazł się jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, kardynał George Pell, prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii. Zarzucono mu ukrywanie czynów pedofilii, gdy był ordynariuszem diecezji. Kardynał złożył tej sprawie zeznania przed australijską komisją.

Latem zeszłego roku kardynał Pell został oskarżony o czyny pedofilii i w lipcu stanął przed sądem w Melbourne. Na czas procesu 76-letni dostojnik został urlopowany przez papieża. Pell jest najwyższym rangą dostojnikiem kościelnym, któremu postawiono takie zarzuty i wytoczono proces karny. Kardynał zapewnia przed sądem o swojej niewinności i odrzuca wszystkie oskarżenia. Szóstego października sąd podjął decyzję o odroczeniu jego procesu do marca przyszłego roku.

Autor: momo / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (Public Domain)

Tagi:
Raporty: