Napolitano zapewnia, że rząd powstanie. "Jestem pewien, że sobie poradzimy"

Aktualizacja:

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano podczas wizyty w Monachium we wtorek starał się uspokoić międzynarodową opinię publiczną zaniepokojoną wynikiem wyborów parlamentarnych w jego kraju, zapewniając, że uda się tam utworzyć rząd zgodny z interesem publicznym. - Jestem całkiem pogodny - powiedział Napolitano, rozpoczynając od pobytu w stolicy Bawarii trzydniową oficjalną wizytę w Niemczech.

Napolitano podkreślił, że wynik wyborów jest suwerenną decyzją włoskich wyborców. - Prezydent kraju położonego nad Morzem Śródziemnym musi poradzić sobie nie tylko z zimnem, lecz także z trudniejszymi wyzwaniami, takimi jak obecna sytuacja po wyborach - powiedział Napolitano, którego wypowiedź przytoczyła we wtorek wieczorem niemiecka telewizja publiczna ARD.

I dodał: - Jestem pewien, że sobie poradzimy - zapewnił włoski polityk, dodając, że Włochy i Niemcy, które od początku były filarami europejskiej integracji, pozostaną filarami Europy.

Pat trwa

Wybory parlamentarne we Włoszech zakończyły się patem. W Izbie Deputowanych przewagę zyskała centrolewica na czele z Partią Demokratyczną Pier Luigiego Bersaniego, natomiast w Senacie większość zdobyła centroprawica i populiści. Europejscy politycy zaniepokojeni są groźbą politycznego paraliżu kraju i perspektywą odejścia Włoch od dotychczasowej polityki reform. Komentatorzy nie wykluczają, że konieczne mogą okazać się kolejne wybory.

W związku z tym patem minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble zaapelował do włoskich polityków o utworzenie stabilnego rządu, który będzie w stanie kontynuować gospodarcze reformy zapoczątkowane przez premiera Mario Montiego.

- Rynki finansowe cenią sobie stabilne warunki - powiedział Schaeuble we wtorek wieczorem niemieckiej telewizji ZDF. Wynik wyborów, z którego nie można wywnioskować, jak będzie przebiegało tworzenie rządu, "jest problemem i wywołuje pewne zaniepokojenie" - dodał niemiecki polityk. - Od odpowiedzialnych osób we Włoszech zależy teraz, czy w oparciu o ten wynik wyborczy uda się zrobić to, co jest potrzebne krajowi, czyli stworzyć stabilny rząd, kontynuujący skuteczny kurs reform - powiedział Schaeuble, dodając, że jest pewny, iż wszystkie włoskie ugrupowania świadome są swej odpowiedzialności.

Autor: mn\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości