Świat

Nakryli rosyjski okręt podwodny

Świat

 
Departament obrony USAŁodzie podwodne typu Vanguard są wyposażone w pociski balistyczne Trident

Rosyjska łódź podwodna klasy Akuła została nakryta przy próbie nagrania tzw. profilu akustycznego brytyjskiego okrętu podwodnego Vanguard, wyposażonego w pociski Trident uzbrojone w głowicę nuklearną.

Brytyjskie okręty podwodne odnotowują rosnącą liczbę "kontaktów" z rosyjskimi okrętami od 1987 roku - donosi sobotni "Daily Telegraph", powołując się na źródła w marynarce wojennej.

"Spalone" Vanguardy?

"Jeśli Rosjanie zdobędą nagranie unikalnego hałasu wydawanego przez śrubę napędową Vanguarda, to będzie to miało poważne reperkusje dla brytyjskiego nuklearnego straszaka" - zaznacza gazeta. "Posługując się nowoczesnym sprzętem hydrolokacyjnym, Akuła mogłaby wówczas wyśledzić Vanguarda i potencjalnie zatopić go, zanim miałby on możliwość odpalenia pocisków Trident D-4" - dodaje.

Źródła w brytyjskiej marynarce wojennej po raz pierwszy ujawniły "Daily Telegraphowi", że w okresie ostatniego półrocza Akuła wpłynęła na wody Północnego Atlantyku, dążąc do wyśledzenia Vanguarda. Akuła przyczaiła się w pobliżu portu Faslane w Szkocji, gdzie bazę mają cztery Vanguardy i czekała, aż jeden z nich, wyposażony w Tridenty, wyruszy na regularny trzymiesięczny rejs patrolowy.

Próbowali wcześniej

Zdaniem gazety nie był to pierwszy incydent tego rodzaju: Rosjanie już wcześniej usiłowali namierzyć Vanguarda. Brytyjscy dowódcy polecili w związku z tym, by okręty typu Vanguard wyruszały w rejs z osłoną myśliwskich okrętów podwodnych klasy Trafalgar. Dźwiękowe nagranie Akuły zostało dokonane przez techników Trafalgaru i odtworzone "Daily Telegraphowi".

"Rosjanie bawią się w swoje sztuczki na północnym Atlantyku nie tylko z nami, ale także Amerykanami i Francuzami. Nie szczędząc środków wzmogliśmy ochronę Tridentu, ponieważ w żadnym razie nie możemy dopuścić, by Rosjanie nauczyli się rozpoznawać akustyczny profil Vanguarda, co musiałoby narazić na szwank (brytyjski) potencjał nuklearnego odstraszania" - powiedziało gazecie wojskowe źródło.

"Odstraszacze" Wielkiej Brytanii

Okręty podwodne typu Vanguard o napędzie atomowym wyposażone są w amerykańskie pociski balistyczne klasy SLBM typu Trident II z głowicami jądrowymi. Każdy z nich zdolny jest do przenoszenia 16 takich pocisków. Do służby weszły w 1994 roku. Obecna ich generacja ma być zastąpiona przez nową ok. 2020 roku. nakładem ok. 20 mld funtów - postanowił rząd Tony Blaira.

Jego następca premier Gordon Brown w przemówieniu w ONZ-et we wrześniu 2009 roku. dał do zrozumienia, że zamiast czterech okrętów zdolnych do przenoszenia Tridentów, Wielka Brytania mogłaby poprzestać na trzech. Obecnie konserwatywny minister finansów George Osborne nalega, by koszty modernizacji pocisków poniósł resort obrony we własnym zakresie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Departament obrony USA

Pozostałe wiadomości