Nakaz aresztowania Putina. "To początek procesu pociągania do odpowiedzialności"

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP
Władimir Putin i Maria Lwowa-Biełowa objęci nakazem aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny
Władimir Putin i Maria Lwowa-Biełowa objęci nakazem aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny
TVN24 BiS, 2023 Cable News Network All Right Reserved, Reuters
TVN24 BiS, 2023 Cable News Network All Right Reserved, ReutersWładimir Putin i Maria Lwowa-Biełowa objęci nakazem aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny

To początek rozliczeń - tak na decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania Władimira Putina zareagował wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych Josep Borrell. Z zadowoleniem decyzję MTK przyjęły brytyjskie i francuskie resorty dyplomacji.

Prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze profesor Piotr Hofmański będzie gościem Piotra Kraśki w sobotnich "Faktach po Faktach" o 19.20.

"Decyzja MTK o wydaniu nakazu aresztowania Władimira Putina za zbrodnię wojenną bezprawnego deportowania i wywożenia dzieci z Ukrainy do Rosji jest początkiem procesu pociągania do odpowiedzialności. Doceniamy i wspieramy pracę MTK. Nie może być bezkarności" - napisał Borrell na Twitterze.

MSZ Francji oznajmiło w piątek na Twitterze, że istnieją wystarczające dowody na odpowiedzialność prezydenta Rosji i "nikt nie powinien uniknąć sprawiedliwości". Istnieją wystarczające dowody na odpowiedzialność Putina i Marii Lwowej-Biełowej za deportowanie dzieci - głosi tweet francuskiego resortu spraw zagranicznych.

"Z zadowoleniem przyjmujemy krok podjęty przez niezależny MTK w celu pociągnięcia do odpowiedzialności osób na szczycie rosyjskiego reżimu, w tym Władimira Putina" – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly.

Nakaz aresztowania Putina

MTK wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury uznając, że są realne podstawy by sądzić, że jest on odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

W tej samej decyzji MTK wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka, Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

Pozostałe wiadomości