Świat

Największa iracka rafineria odbita z rąk dżihadystów

Świat

wikipedia.orgRafineria jest w stanie produkować 300 000 baryłek paliwa dziennie

Rząd w Bagdadzie i dowództwo międzynarodowej koalicji prowadzącej ofensywę lotniczą przeciwko siłom Państwa Islamskiego w Iraku poinformowały w niedzielę o całkowitym przejęciu z rąk dżihadystów kontroli nad największą iracką rafinerią ropy naftowej w Bajdżi.

Rozpoczęta przed czterema miesiącami operacja irackich sił lądowych wsparta 47 nalotami bombowymi lotnictwa koalicji zakończyła się - według komunikatów ogłoszonych w Bagdadzie i Waszyngtonie - całkowitym wyparciem dżihadystów. Niezwłocznie też przystąpiono do budowy umocnień wokół rafinerii, która znajduje się o 200 kilometrów od stolicy Iraku.

Samobójcze ataki

Oficer policji irackiej, cytowany przez agencję AFP, potwierdził, że rafineria jest "całkowicie kontrolowana przez siły rządowe", jednak jeszcze w niedzielę dochodziło do samobójczych ataków dżihadystów w Bajdżi i ostrzeliwania pozycji wojsk irackich przez snajperów." Rafineria jest w stanie produkować 300 000 baryłek paliwa dziennie, co pokrywa połowę irackiego zapotrzebowania. Bojownicy Państwa Islamskiego rozpoczęli ofensywę na północy i zachodzie Iraku w czerwcu ubiegłego roku, a rafineria była przez nich oblegana przez cztery miesiące.

Autor: ToL/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org