Świat

Najważniejsze wystąpienia papieża od objęcia pontyfikatu. "Tracimy ludzi, ponieważ nie rozumieją, o czym mówimy"

Świat

Franciszek z pielgrzymką w Brazylii
ReutersPapież uważa, że Kościół traci ludzi, ponieważ nie rozumieją oni, o czym mówią duchowni

Papież Franciszek, który od sześciu dni jest w Brazylii, skrytykował w sobotę brazylijski Kościół za to, że traci wiernych na rzecz kościołów protestanckich.

W swoim najdłuższym i uważanym za najważniejsze od objęcia pontyfikatu wystąpieniu papież podkreślił potrzebę wyjścia Kościoła poza "duszne zakrystie" i kontakt z wiernymi na marginesie społeczeństwa, gdyż inaczej grozi, że mogą przyjąć inne wyznanie. Franciszek wygłosił przemówienie do około 300 biskupów zgromadzonych w audytorium pałacu biskupiego w Rio de Janeiro.

Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi powiedział, że w niedzielę papież skieruje podobną mowę do biskupów z pozostałych państw Ameryki Łacińskiej.

Prosty język

Agencja AP twierdzi, że Franciszek w ten sposób bezpośrednio uderzył w "intelektualny styl" Kościoła charakteryzujący pontyfikat jego poprzednika, Benedykta XVI.

Papież zaznaczył, że zwykli katolicy nie rozumieją wzniosłych idei i potrzebują prostszego przekazu: miłości, przebaczenia i miłosierdzia.

- Czasami tracimy ludzi, ponieważ nie rozumieją, o czym mówimy, ponieważ zapomnieliśmy prostego języka i wprowadzamy intelektualizm obcy naszym wiernym - powiedział papież. - Bez prostego języka Kościół traci wszelką możliwość, by było możliwe łowienie Boga w głębokich wodach jego tajemnicy - dodał. W przemowie kreślącej ramy Kościoła, jaki chciałby widzieć, Franciszek poprosił brazylijskich biskupów, aby zastanowili się, dlaczego setki tysięcy katolików przyłączyły się do zgromadzeń zielonoświątkowców. W Brazylii w ciągu ostatnich 30 lat pentekostalizm przeżywa gwałtowny rozwój, szczególną popularność zdobywa w fawelach, gdzie jego prosty przekaz dociera do ubogich.

Spadek liczby wiernych

Brazylijski spis powszechny wskazuje, że od 2000 do 2010 roku liczba katolików w Brazylii spadła ze 125 mln do 123 mln. W tym samym czasie kościoły protestanckie i zielonoświątkowe zwiększyły liczbę wiernych z 26 do 42 mln. Franciszek przedstawił wyjaśnienie tego problemu. - Być może Kościół wydaje się zbyt słaby, zbyt odległy od ich potrzeb, zbyt biedny, by odpowiedzieć na ich problemy, zbyt zimny, zbyt zajęty sobą, więzień własnych sztywnych formuł - tłumaczył.

- A może świat wydaje się sprawiać, że Kościół stał się reliktem przeszłości, nieprzygotowanym na nowe pytania. Może Kościół może mówić z ludźmi, gdy są dziećmi, ale nie z tymi, którzy osiągnęli dorosłość - dodał. Papież przekonywał, że potrzebny jest "Kościoł zdolnego do odkrycia na nowo matczynego łona miłosierdzia".

- Bez miłosierdzia mamy dziś małe szanse na to, by stać się częścią świata ludzi zranionych, potrzebujących zrozumienia, wybaczenia i miłości - podkreślił Franciszek. Papież pozostanie w Brazylii do niedzieli. Ostatnia msza z jego udziałem odbędzie się na plaży Copacabana. Przewiduje się, że weźmie w niej udział około 1 mln wiernych.

Franciszek z pielgrzymką w Brazylii
Franciszek z pielgrzymką w BrazyliiReuters

Autor: MAC / Źródło: PAP

Raporty: