Świat

Najpierw Berlin, później Londyn. Europejskie tournée Tuska ws. Ukrainy

Świat


Premier Donald Tusk w piątek spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie, by porozmawiać o sytuacji na Ukrainie. To drugi dzień spotkań szefa polskiego rządu z europejskimi przywódcami w tej sprawie.

Donald Tusk i Angela Merkel przed południem spotkają się z dziennikarzami, by powiadomić o swoich wnioskach w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

Z Berlina premier poleci do Londynu na spotkanie z szefem brytyjskiego rządu Davidem Cameronem.

Wspólny głos UE

W czwartek Donald Tusk rozmawiał w Paryżu z prezydentem Francji, Francoisem Hollande'em. Po spotkaniu obaj politycy powiedzieli, że Unia Europejska musi mówić jednym głosem w sprawie Ukrainy, a powstrzymanie przemocy jest konieczne.

Tego samego dnia wcześniej szef polskiego rządu był w Brukseli. Tam spotkał się z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i przewodniczącym europarlamentu Martinem Schulzem. Donald Tusk zaapelował o wspólne i konsekwentne stanowisko Unii Europejskiej wobec sytuacji na Ukrainie i pomoc w poszukiwaniu rozwiązania kryzysu politycznego.

Antyrządowe protesty na Ukrainie, które wybuchły po decyzji rządu o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej z UE, przerodziły się w zamieszki między demonstrantami a milicją.

Autor: ktom/kka / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: