Świat

Najmłodszy premier w historii sformował rząd

Świat

Aktualizacja:

Desygnowany na premiera Włoch Matteo Renzi poinformował w piątek prezydenta Giorgio Napolitano o utworzeniu rządu. Połowę jego składu stanowić będą kobiety. 39-letni Renzi to najmłodszy premier w historii kraju i obecnie w całej Unii Europejskiej.

Rząd z 16 ministrami utworzą te same ugrupowania, które były w poprzednim gabinecie Enrico Letty: centrolewicowa Partia Demokratyczna, której liderem jest Renzi, a także Nowa Centroprawica, czyli formacja powstała po rozpadzie wielkiego bloku Silvio Berlusconiego.

W rządzie pozostało kilku ministrów z gabinetu Letty, wśród nich przywódca Nowej Centroprawicy Angelino Alfano, który dalej będzie ministrem spraw wewnętrznych, ale już nie wicepremierem, jak wcześniej. Szefową dyplomacji została 40-letnia Federica Mogherini.

Parytety w rządzie

Ministrem gospodarki i finansów będzie profesor ekonomii Pier Carlo Padoan, zastępca sekretarza generalnego i główny ekonomista OECD, prezes włoskiego Instytutu Statystycznego Istat, który w przeszłości miał wykłady w Polsce.

Ministrem obrony została Roberta Pinotti, dotychczasowa wiceminister w tym resorcie.

Renzi został desygnowany na premiera w poniedziałek, kilka dni po dymisji premiera Letty. Ustąpił on ze stanowiska w wyniku utraty zaufania ze strony kierownictwa Partii Demokratycznej, krytykującego go za powolność we wprowadzaniu reform w kraju.

Zaprzysiężenie gabinetu odbędzie się w sobotę przed południem - poinformowano po 2,5-godzinnym spotkaniu prezydenta Napolitano z Renzim.

Głosowanie w parlamencie nad wotum zaufania zaplanowano na początek przyszłego tygodnia.

Rodzice uciekają przed mediami

Tymczasem rodzice nowego premiera schronili się w Miami na Florydzie przed reporterami i ustawionymi wokół ich domu koło Florencji kamerami. Wyjechali do Stanów Zjednoczonych tuż po tym, gdy ich syn otrzymał od prezydenta Giorgio Napolitano misję powołania nowej Rady Ministrów i gdy jednocześnie zorientowali się, że na każdym kroku w Toskanii czekała na nich ekipa telewizyjna i reporterzy. Nie będzie ich również we Włoszech w chwili zaprzysiężenia rządu w sobotę w południe.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości