Rosjanie dają 50 mln dolarów. "Tyle Obama obiecał za schwytanie bin Ladena"


50 mln dolarów - nagroda w tej kwocie, zaoferowana przez FSB za ujęcie sprawców ataku terrorystycznego na Airbus A321 jest jedną z najwyższych w historii terroryzmu. Taką samą kwotę władze USA obiecały za pomoc w poszukiwaniu Osamy bin Ladena - informuje rosyjski portal gazeta.ru. Z kolei portal rosyjskiej gazety "RBK" podaje, że "50 mln dol. to najwyższa nagroda w historii rosyjskich organów ścigania". Więcej na ten temat w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Federalna Służba Bezpieczeństwa wyznaczyła nagrodę w wysokości 50 mln dol. za informację o osobach, które mogą mieć związek z zamachem na samolot rosyjskich linii lotniczych Kogalymavia na półwyspie Synaj.

Portal gazeta.ru ocenia, że zaproponowana nagroda jest jedną z najwyższych w historii terroryzmu.

"Taką samą kwotę władze USA obiecały za pomoc w poszukiwaniu przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena" - podała gazeta.ru.

Portal rosyjskiej gazety "RBK" podaje, że "50 mln dol. to najwyższa nagroda w historii rosyjskich organów ścigania". Przypomina, że dotąd władze Rosji zaoferowały w 2004 r. rekordową kwotę 300 mln rubli za pomoc w ujęciu liderów czeczeńskich rebeliantów Asłana Maschadowa i Szamila Basajewa, co wówczas było równowartością 10 mln dol.".

Dziś FSB poinformowała, że katastrofa Airbusa A321 na Synaju była aktem terroryzmu.

Jej dyrektor, Aleksandr Bortnikow, zameldował prezydentowi Władimirowi Putinowi, że na częściach wraku samolotu wykryto ślady materiałów wybuchowych obcej produkcji.

"Według naszych specjalistów na pokładzie samolotu doszło do wybuchu ładunku domowej roboty o sile rażenia odpowiadającej do 1 kg trotylu, w rezultacie czego samolot rozpadł się w powietrzu, czym można wytłumaczyć rozrzucenie części jego kadłuba na wielkim obszarze" - cytują wypowiedź szefa FSB rosyjskie media.

Atak na szkołę w Biesłanie

"Katastrofa Airbusa A321 w Egipcie była największym aktem terrorystycznym przeciwko Rosji od czasu tragedii w Biesłanie (Osetia Północna – red.) w 2004 roku" – pisze gazeta.ru.

W katastrofie airbusa, lecącego z Sharm el-Szejk do Petersburga zginęły 224 osoby. W wyniku ataku terrorystycznego na szkołę w Biesłanie 1 września 2004 r., opanowaną przez grupę uzbrojonych terrorystów pod przywództwem czeczeńskiego dowódcy polowego Szamila Basajewa, straciły życie 334 osoby.

"Katastrofa rosyjskiego samolotu była ponadto największym zamachem, związanym z lotnictwem, od czasu ataku na WTC w Nowym Jorku 11 września 2001 roku, gdzie zginęło ok. trzech tysięcy osób" – relacjonuje gazeta.ru.

Autor: tas/tr / Źródło: RBK, gazeta.ru

Raporty:
Pozostałe wiadomości