Nobel z medycyny przyznany. "Obiecujące strategie walki z anemią czy nowotworami"

Świat

Aktualizacja:

William G. Kaelin Jr, sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii - ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski. Ich odkrycie utorowało drogę dla nowych strategii leczenia anemii, nowotworów i innych chorób - wyjaśniono.

Nobel z fizjologii i medycyny 2019 trafił do Brytyjczyka sir Petera J. Ratcliffa i dwóch Amerykanów - Williama G. Kaelina Jr. i Gregga L. Semenzy za zidentyfikowanie molekularnych mechanizmów, które regulują w komórkach aktywność genów w odpowiedzi na zmieniające się stężenie tlenu w otoczeniu - ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski.

Za co przyznano medycznego Nobla? CZYTAJ >

Droga do "obiecujących strategii walki z anemią i nowotworami"

Wrażliwość komórek na dostępność tlenu jest procesem, który ma istotne znaczenie w rozwoju różnych schorzeń. Odkrycie tegorocznych noblistów "ma fundamentalne znacznie w fizjologii i utorowało drogę dla nowych obiecujących strategii walki z anemią, nowotworami i wieloma innymi chorobami", napisał Komitet Noblowski.

Trzej laureaci podzielą się po równo nagrodą w wysokości 9 mln koron szwedzkich (ok. 830 tys. euro).

William G. Kaelin był sam w domu, gdy zadzwonił telefon z informacją o Nagrodzie Nobla. Laureat z radości wysłał organizatorom swoje selfie. Sir Peter Ratcliffe dowiedział się o tej najważniejszej dla naukowca nagrodzie przy biurku, pisząc wniosek o grant unijny - Synergy Grant. - Termin zgłaszania wniosków o granty obowiązuje wszystkich, bez wyjątku - zażartował.

Odkrycie uhonorowane także Nagrodą Laskera

Wyczuwanie stężenia tlenu w środowisku i adaptowania się do jego zmian jest jednym z najważniejszych procesów adaptacyjnych, kluczowych dla przeżycia organizmów żywych na Ziemi. Mechanizmy, które za to odpowiadają, biorą udział w rozwoju zarodka, adaptacji do wysiłku fizycznego, do zmian stężenia tlenu na dużych wysokościach, w reakcjach układu odporności, w procesach metabolicznych. Dlatego odkrycia tegorocznych laureatów Nobla z fizjologii i medycyny - Williama G. Kaelina Jr. (Dana-Farber Cancer Institute, Harvard Medical School), Petera J. Ratcliffe'a (University of Oxford i Francis Crick Institute), Gregga L. Semenzy (Johns Hopkins University School of Medicine) - zostały już w 2016 r. docenione prestiżową Nagrodą Laskera, tzw. amerykańskim Noblem.

Ubiegłoroczni laureaci medycznego Nobla

W ubiegłym roku noblistami w tej kategorii zostali James P. Allison i Tasuku Honjo. Ich odkrycia przyczyniły się do opracowania leków skutecznych w terapii groźnych nowotworów, na przykład czerniaka, raka płuca.

Nobliści w dziedzinie fizjologii i medycyny PAP
Nobliści w dziedzinie fizjologii i medycynyPAP/Małgorzata Latos

Tydzień noblowski

W poniedziałek rozpoczął się tydzień, podczas którego poznamy laureatów Nagrody Nobla w sześciu dziedzinach. W tym roku wyjątkowo przyznane zostaną dwa literackie Noble, w tym zaległa nagroda za 2018 rok, nieogłoszona z powodu skandalu obyczajowego, jaki wybuchł w Akademii Szwedzkiej, gdy jej współpracownik najpierw został oskarżony o gwałty, a potem skazany. W poniedziałek poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, we wtorek dowiemy się, kto otrzyma wyróżnienie z fizyki, a w środę z chemii. W czwartek uwaga świata skierowana będzie na salę Domu Giełdy na Starym Mieście w Sztokholmie, gdzie nazwiska dwóch noblistów w dziedzinie literatury ogłosi nowy sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm. W piątek w Instytucie Nobla w Oslo ogłoszony zostanie laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Zgodnie z wolą fundatora to jedyna nagroda jego imienia przyznawana w Norwegii, a nie w Szwecji. Pokojowego Nobla przyznaje pięcioosobowy komitet wybierany przez norweski parlament spośród nominacji zgłoszonych przez m.in. członków parlamentów narodowych. Jak ujawnił na początku marca norweski komitet noblowski, w tym roku napłynęło 301 kandydatur, wskazano 223 osoby oraz 78 organizacji. W kolejny poniedziałek, 14 października, w Sztokholmie poznamy laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. To dodatkowa nagroda, o której nie wspomina w swoim testamencie Nobel. Z tego powodu formalnie nazywana jest Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.

Nagroda Nobla 2019Maciej Zieliński / PAP

Autor: rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty: