Świat

"Niezrównany obrońca wolności". Prezydent Rumunii laureatem Nagrody Karola Wielkiego

Świat

STEPHANIE LECOCQ, JULIEN WARNAND | PAP/EPAPrezydent Rumunii Klaus Iohannis

Laureatem Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego w 2020 roku będzie prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Nagroda jest przyznawana za działania na rzecz jedności europejskiej.

Iohannis jest "niezrównanym obrońcą wolności i demokracji, obrońcą mniejszości i różnorodności kulturowej" - ogłosiła w sobotę Fundacja Nagrody Karola Wielkiego.

Wywodzący się z Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) Iohannis wygrał w listopadzie walkę o reelekcję w wyborach prezydenckich. Zapowiedział kontynuację walki o wzmocnienie praworządności i demokracji, promocję edukacji, utrzymanie Rumunii na jej europejskiej ścieżce i przywrócenie zaufania do instytucji.

Klaus Iohannis jest politykiem szanowanym na Zachodzie za nieustępliwą walkę z korupcją.

Nagroda Karola Wielkiego

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego przyznawana jest corocznie od 1950 roku ludziom bądź instytucjom za zasługi na rzecz jedności europejskiej. Jest to najbardziej znana i prestiżowa nagroda polityczna w Niemczech.

W 2010 roku jej laureatem został ówczesny premier Donald Tusk, który zadedykował ją pokoleniu Solidarności oraz ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.

Wśród innych laureatów nagrody są między innymi: Angela Merkel, Winston Churchill, Konrad Adenauer, Komisja Europejska, Helmut Kohl, Vaclav Havel i Bill Clinton. W 1998 roku wyróżniony nią został Bronisław Geremek, a w 2004 roku jej nadzwyczajną edycję przyznano papieżowi Janowi Pawłowi II. W 2015 roku wyróżnienie to otrzymał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, w 2016 papież Franciszek, w 2017 brytyjski historyk i publicysta Timothy Garton Ash, w 2018 prezydent Francji Emmanuel Macron. W 2019 roku laureatem nagrody został sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Karol Wielki - od 768 roku król Franków, a od 800 roku cesarz rzymski - uważany jest za jednego z prekursorów zjednoczonej Europy. Jego celem była odbudowa cesarstwa zachodniego.

Autor: mb/adso / Źródło: PAP