Nagle zniknął, został terrorystą. Zradykalizował się w piwnicy przerobionej na meczet

Świat

Osama Krayem to Szwed, który został przeszkolony w Syrii przez tzw. Państwo IslamskieReuters TV / TVN24 BIS
wideo 2/18

Mężczyzna aresztowany w piątek w Brukseli razem z "mężczyzną w kapeluszu" Mohamedem Abrinim to Szwed Osama Krayem. Lokalna telewizja TV4 skontaktowała się z jego bliskimi mieszkającymi w Malmoe. - Nagle zniknął - powiedziała jego ciotka.

Razem z poszukiwanym międzynarodowym listem gończym Abrinim w Brukseli ukrywał się 28-letni Osama K. Szwedzkie media natychmiast ustaliły tożsamość tego mężczyzny. Okazało się, że to obywatel Szwecji Osama Krayem, do niedawna mieszkający w Malmoe.

Szwedzka telewizja TV4 skontaktowała się z jego rodziną. Kobieta przedstawiająca się jako jego ciotka powiedziała, że mężczyzna "nagle zniknął". - Nikt z rodziny nie wiedział, co się z nim dzieje. Wtedy nagle zadzwonił z zagranicy i powiedział: Jestem z nimi, nie wracam - wyjaśniła Akhlass Daabas.

Dodała, że rodzinie długo nie udało się skontaktować z Osamą: - Po kilku miesiącach jego matka pojechała spotkać się z nim do Turcji, ale się nie udało.

"Rodzice nie mogli sobie z nim poradzić"

Szwedzkie media, powołując się na rodzinę, piszą, że Krayem zradykalizował się w czasie wizyt w piwnicy przerobionej na meczet w Malmoe.

Ali Ibrahim od 25 lat pracuje z młodzieżą w Rosengaard, imigranckiej dzielnicy Malmoe. W rozmowie z TV4 powiedział, że pamięta Krayema. - Dorastał tu jak wiele innych dzieciaków. Potem w szkole wpadł w złe towarzystwo, dołączył do szajki. Jego rodzice nie mogli sobie z nim poradzić - powiedział Ali Ibrahim.

Zamachowiec z Malmoe

W czasie zatrzymania Krayem miał przy sobie fałszywy paszport wystawiony na nazwisko Naim Al Ahmed lub Naim Al Hamed. 8 października mężczyzna ten podróżował jednym samochodem z zamachowcem z Paryża Amine Choukri oraz Salahem Abdeslamem. Ich auto zatrzymała niedaleko obozu dla uchodźców w Ulm do kontroli niemiecka policja.

Media pisały, że Abdeslam pojechał do obozu dla uchodźców odebrać Choukriego, który przedostał się do Europy Zachodniej razem z uchodźcami. Na razie nie wiadomo, czy Krayem przebył taką samą drogę.

Mężczyzna ten kupił torby podróżne, w których zamachowcy wnieśli ładunki wybuchowe na teren lotniska Zaventem i metra. Jego odciski palców zabezpieczono także w kryjówce, którą siatka wykorzystywała do konstrukcji materiałów wybuchowych. W tym samym mieszkaniu znaleziono także odciski palców Abdeslama.

Malmoe

Szwedzkie miasto portowe Malmoe, gdzie wychował się Krayem - jak pisze Reuters - to połączenie biedy, bezrobocia i imigrantów. Około jedna trzecia mieszkańców to imigranci, to dwukrotnie więcej niż średnia krajowa. Co trzeci mieszkaniec nie ma pracy.

Autor: pk\mtom / Źródło: Reuters, Reuters TV, TVN24.PL

Źródło zdjęcia głównego: IS

Tagi:
Raporty: