Świat

Nadzieja Ukrainy na integrację z UE i NATO

Świat


Ożywienie współpracy z Ukrainą zapowiedziała Angela Merkel podczas wizyty w Kijowie. Ukraina stara się uzyskać przepustkę do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na szczycie NATO w Bukareszcie, w kwietniu tego roku, to Niemcy należały do największych przeciwników objęcia Ukrainy i Gruzji planem działań na rzecz członkostwa.

Głównym tematem niemiecko - ukraińskich rozmów, była integracja Ukrainy z Unią Europejską i NATO. Ukraińscy politycy ciągle zabiegają o objęcie ich kraju planem działań na rzecz członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO. Przed rozmowami prezydent Juszczenko wyraził nadzieję, że ta wizyta zainauguruje nowy etap stosunków pomiędzy Ukrainą i Niemcami.

Niemcy zainteresowane współpracą

Angela Merkel, jako kanclerz Niemiec, przebywa w Kijowie po raz pierwszy. Podkreśliła, że Niemcy są zainteresowane kontaktami z Ukrainą zarówno w dziedzinie ekonomicznej, jak i politycznej.

Nastroje przed wizytą

Jednak na dzień przed wizytą Angeli Merkel w Kijowie, niemiecki wiceminister spraw zagranicznych Gernot Erler stwierdził, że niemiecki rząd nadal widzi duże przeszkody na drodze Ukrainy do Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Źródło: PAP, tvn24.pl