Świat

"Nadszedł D-Day". BBC przypomni serwisy z 1944 roku ustami "Sherlocka"

Świat

Off Plus CameraCumberbatch wcielał się w rolę m.in. Frankensteina i Sherlocka Holmesa

Brytyjski nadawca publiczny na swój sposób uczci 70. rocznicę lądowania aliantów w Normandii. Program 4 BBC do newsów włączy oryginalne relacje z 1944 roku, które przeczyta bardzo znany na Wyspach Brytyjskich aktor, odtwórca roli "Sherlocka" Benedict Cumberbatch.

Rocznicowe audycje rozpoczną się w piątek rano i potrwają przez dobę. Program 4 będzie nadawać informacje w tych samych godzinach, co przed 70 laty. O godz. 8.00 Cumberbatch odczyta pierwszą depeszę.

Nagrania zostaną również opublikowane na stronie internetowej Radia 4. Znajdą się obok 200 stron archiwalnych depesz sprzed 70 lat, które BBC opublikuje po raz pierwszy. Wiele kart zawiera ręczne adnotacje prowadzących serwisy.

"Nadszedł D-Day"

Ofensywa na Francję zaczęła się krótko po północy, jednak pierwsi alianci stanęli na plaży w Normandii ok. godz. 6.30. Media były znacznie wolniejsze niż dzisiaj i podlegały ścisłej cenzurze wojennej. Dziennikarze musieli mocno się pilnować, żeby swoimi informacjami nie działać na szkodę kraju i nie karmić nimi wroga.

Inwazję oficjalnie potwierdzono o godz. 9.30. BBC poinformowała o tym w serwisie specjalnym w południe. Wcześniej już o 8 rano ostrzeżono jedyni cywilów mieszkających niedaleko wybrzeża okupowanego przez nazistowskie Niemcy, że "alianci prowadzą nową fazę ofensywy powietrznej". Powoływali się przy tym na informacje od Niemców.

O godz. 12 dziennikarz John Snagge odczytał: "Nadszedł D-Day. Wcześnie rano alianci rozpoczęli atak na północno-zachodnim brzegu europejskiej twierdzy Hitlera".

Od godz. 13 BBC posiłkowało się już relacjami swoich korespondentów wojennych w Europie kontynentalnej.

"Do Normandii dotarliśmy o 6 lub 7 rano i rozpętało się piekło"tvn24
wideo 2/10

Autor: pk//tka / Źródło: Guarian

Źródło zdjęcia głównego: Off Plus Camera

Raporty: