Świat

Nadciąga pomoc dla Kobane. Erdogan przepuści peszmergów

Świat


Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w czwartek w Rydze, że został poinformowany o porozumieniu, zgodnie z którym dwustu kurdyjskich bojowników z Iraku ma przejść przez Turcję do Syrii, na pomoc oblężonemu przez Państwo Islamskie miastu Kobane.

Dzień wcześniej, w środę, parlament w kurdyjskim okręgu autonomicznym w Iraku zaaprobował plan wysłania bojowników (peszmergów) do Syrii. Również w środę Erdogan powiedział, że Turcja omawia z USA szczegóły udostępnienia przejścia dla Kurdów idących na odsiecz Kobane.

Miasto Kobane (syryjska nazwa - Ajn al-Arab), położone w Syrii przy granicy z Turcją, od połowy września jest atakowane przez dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie. Odmowa zgody Ankary na przepuszczenie przez granicę Kurdów, w tym irackich, którzy chcieli iść z pomocą Kurdom w Kobane, doprowadziła na początku października do kurdyjskich protestów w Turcji. W wyniku starć z policją zginęło ponad 30 osób.

Napięcie zmalało, gdy szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu zapowiedział, że jego kraj ułatwi dotarcie irackim peszmergom z pomocą do Kobane.

Nadciągają posiłki

Reuters podał w środę, powołując się na tureckiego dziennikarza zbliżonego do rządu, że około 500 kurdyjskich bojowników ma w najbliższy weekend przejść do Kobane.

Przydent Turcji przebywa na Łotwie w czwartek z oficjalną wizytą. Spotkał się z prezydentem tego kraju Andrisem Berzinsem. Weźmie także udział w łotewsko-tureckim forum gospodarczym.

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: us.mil

Tagi:
Raporty: