Świat

Na Wyspach nie będzie "otyłych"

Świat

 
sxc.huGdzie leży granica urzedniczych absurdów?

"Bardzo mi przykro, ale pana zdrowa waga zagraża pańskiemu życiu." Czy tak będzie wyglądała diagnoza, którą brytyjski lekarz przedstawi pacjentowi cierpiącemu na otyłość? Najprawdopodobniej, bo telewizja Sky dotarła do dyrektyw ministerstwa zdrowia, które stwierdziło, że wyrażenie "otyły" wprowadza pacjentów w kompleksy i powinno być używane tylko w gronie lekarzy i pielęgniarek, z dala od ich ucha. Ci mają za to słyszeć o "zdrowej wadze", której polskim odpowiednikiem jest waga "słuszna".

Niedługo brytyjscy lekarze będą musieli trzymać język na wodzy, gdy przyjdzie do nich pacjent z nadwagą. Używanie przez nich słowa "otyły" może popsuć im samopoczucie, a to jest zdaniem rządowych ekspertów, nie do pomyślenia.

NICE stawia na uśmiech

Zamiast wypominać pacjentom otyłość od teraz specjaliści na Wyspach mają posługiwać się politycznie poprawnym określeniem "zdrowa waga" lub ogólnie mówić o związku między wagą ciała a samopoczuciem. Wyrażenia "otyłość" można wprawdzie używać, ale tylko wówczas, gdy lekarze i pielęgniarki są we własnym gronie.

Takie zalecenie zawarte jest w projekcie wytycznych przygotowanych przez dbającą o standardy medyczne komisję doradczą ministerstwa zdrowia (National Institute for Clinical Excellence - w skrócie NICE, czyli "miły"). "Określenie 'otyłość' może okazać się niepożądane. Podczas gdy niektórzy pacjenci lubią, gdy lekarz mówi im prosto z mostu prawdę o ich stanie zdrowia, inni mogą odebrać to jako uwłaczające" - napisano w projekcie.

Ironia polega na tym, że zalecenie dotyczące usuwania ze słownictwa słowa "otyłość" zawarte jest w dokumencie zatytułowanym "Otyłość: praca lekarza z lokalnymi społecznościami".

"Otyłość to opisowe wyrażenie medyczne; to określony punkt, po którego przekroczeniu nadwaga staje się poważnym zagadnieniem zdrowotnym. Owijanie tej sprawy w bawełnę powoduje, że ludzie nie mają wyobrażenia o tym, jak jest poważne" - ocenił Tam Fry ze społecznej organizacji Narodowe Forum ds. Otyłości (National Obesity Forum), cytowany przez telewizję Sky.

Cała sprawa, nabierająca od razu znamion absurdu, będzie zapewne przedmiotem gorącej debaty w kraju, w którym liczba otyłych obywateli na przestrzeni kilku ostatnich dekad wzrosła kilkakrotnie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu