Świat

Na Ukrainie powstaje oddział Białorusinów do walki z "kremlowską mafią"

Świat


Ochotniczy oddział białoruski „Pogoń” jest formowany na Ukrainie – powiadomił wiceszef wołyńskiej rady obwodowej Ihor Huz na Facebooku. Jeden z członków oddziału powiedział Radiu Swaboda, że liczy on na razie pięć osób.

Huz napisał, że członkowie oddziału przechodzą właśnie na Ukrainie przygotowanie do uczestnictwa w działaniach „przeciwko moskiewskim okupantom na wschodzie Ukrainy”. „Zapraszamy białoruskich patriotów, by dołączyli się do obrony ziemi ukraińskiej. Bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Białorusi!” – zaznaczył. Dodał, że oddziałowi jest potrzebna amunicja, kamizelki kuloodporne oraz hełmy i w tym celu ogłoszono zbiórkę pieniędzy.

Wsparcie dla Ukraińców

Białorusin przedstawiający się pseudonimem białoruskiego partyzanta i działacza narodowego Michała Wituszki powiedział Radiu Swaboda, że ma za sobą doświadczenie kijowskiego Majdanu i nie chce w obecnej sytuacji stać z boku. - To wojna Ukrainy przeciwko naszemu wspólnemu wrogowi – kremlowskiej mafii. Ukraińscy zawsze nas wspierali i wspierają w naszej walce z reżimem. Trzeba pomóc braciom w trudnym czasie – powiedział. Dodał, że w oddziale jest na razie pięciu Białorusinów w wieku do 35 lat. - Pięciu ludzi nie odegra decydującej roli w skali całej wojny, ale liczy się bardziej aspekt moralny. Pokazać Ukrainie, że jesteśmy razem – dodał.

Już są w sąsiednim kraju

Niezależne media białoruskie informują, że Białorusini już uczestniczą w walkach na Ukrainie zarówno po stronie sił prokijowskich, jak i separatystycznych. Opozycyjny portal Karta’97 informował, że w ochotniczym batalionie obrony terytorialnej „Donbas” służy około 60 Białorusinów. Jedną z pierwszych ofiar śmiertelnych na Majdanie był Białorusin Michaił Żyznieuski. Niedawno Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informowała zaś o zatrzymaniu w Odessie Białorusina, który jest podejrzewany o finansowanie koordynatorów i przygotowywanie masowych akcji protestacyjnych przeciwko władzom ukraińskim.

Wcześniej „Komsomolskaja Prawda w Biełorussii” przeprowadziła rozmowę z młodą Białorusinką z Borysowa, która przyłączyła się do separatystów w Słowiańsku. Przekazując pozdrowienia prezydentowi Białorusi, mówiła, że oprócz niej po stronie separatystów są jeszcze inne kobiety i mężczyźni z Białorusi.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mk//gak / Źródło: PAP