"Na tym etapie nie rozmawiamy o członkostwie"

Świat

Aktualizacja:

Dla Gruzji dalekosiężnym celem jest członkostwo w UE, a udział w unijnym Partnerstwie Wschodnim stwarza możliwość, by w przyszłości myśleć o członkostwie - powiedział PAP wicepremier i minister ds. integracji europejskiej Gruzji Giorgi Baramidze.

Wicepremier, podobnie jak inni członkowie rządu Gruzji, wypowiadał się na ten temat podczas I Forum Unia Europejska-Partnerstwo Wschodnie, odbywającego się w Tbilisi w dniach 22-24 marca.

Na tym etapie nie rozmawiamy o członkostwie, ponieważ wiemy, że ani Gruzja, ani UE nie jest do niego gotowa Giorgi Baramidze

Według komentatorów Gruzja w ramach Partnerstwa Wschodniego osiągnęła największe postępy spośród trzech krajów Kaukazu Południowego i jest najbardziej zainteresowana integracją z Zachodem. Na forum w Tbilisi przedstawiciele rządu Gruzji mówili, co udało się do tej pory osiągnąć Tbilisi od czasu zainicjowania PW w 2008 roku.

Zaangażowanie Gruzji

Baramidze podkreślił w rozmowie z PAP, że Partnerstwo Wschodnie przewiduje głębsze zaangażowanie Unii Europejskiej w proces pokojowego rozwiązania konfliktów, przy czym cztery z sześciu krajów partnerskich w PW boryka się z takimi konfliktami (chodzi o Armenię i Azerbejdżan, które dzieli spór o Górski Karabach oraz Gruzję i Mołdawię, które mają w swych granicach separatystyczne republiki: Abchazję, Osetię Płd. i Naddniestrze).

Jak podkreślał na forum specjalny wysłannik UE ds. Kaukazu Południowego Philippe Lefort, to właśnie Unia "zatrzymała" w 2008 roku wojnę gruzińsko-rosyjską. Baramidze dwukrotnie deklarował podczas forum, że Gruzja traktuje jako "egzamin z demokracji" najbliższe wybory parlamentarne w 2012 roku i prezydenckie 2013 roku. Władze gruzińskie są krytykowane za politykę wobec opozycji oraz wolnych mediów.

Czym jest PW?

Partnerstwo Wschodnie to unijna inicjatywa współpracy ze wschodnimi sąsiadami UE - biorą w nim udział: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina. Jego celem jest doprowadzenie do ustanowienia politycznego stowarzyszenia krajów PW z UE (negocjowane umowy stowarzyszeniowe nie przewidują jednak perspektywy członkostwa), stworzenie kompleksowych i pogłębionych stref wolnego handlu, postępująca liberalizacja reżimu wizowego, prowadząca do ustanowienia reżimu bezwizowego.

Forum Unia Europejska-Partnerstwo Wschodnie organizuje w Tbilisi Instytut Studiów Wschodnich. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele MSZ krajów PW, a także Niemiec, Francji i Czech, europarlamentarzyści, deputowani parlamentów Litwy, Ukrainy, Czech, przedstawiciele europejskich think tanków, dyplomaci akredytowani w Gruzji. Z Polski w spotkaniu uczestniczą m.in. szef komisji spraw zagranicznych Sejmu Grzegorz Schetyna, wiceminister gospodarki Andrzej Dycha, wiceminister gospodarki Andrzej Parafianowicz.

Źródło: PAP