Świat

"Na to czekaliśmy". Poroszenko ujawnia, co NATO powie o Ukrainie

Świat


W deklaracji szczytu NATO w Newport w Walii znajdą się słowa poparcia dla udzielenia Ukrainie pomocy wojskowo-technicznej ze strony członków Sojuszu – oświadczył w czwartek ukraiński prezydent Petro Poroszenko.

SZCZYT NATO W NEWPORT - minuta po minucie

"W deklaracji zostanie zaznaczone, że NATO popiera dwustronne działania państw członkowskich, dotyczące udzielenia wojskowo-technicznego wsparcia Ukrainie" – ogłosiła administracja prezydencka w Kijowie.

- To jest to, na co czekaliśmy – oświadczył Poroszenko, który uczestniczy w spotkaniu w Newport.

Kijów zadowolony

Prezydent wyjaśnił, że wśród decyzji szczytu będzie włączenie Ukrainy do programu specjalnego, w którego ramach powołane będą cztery fundusze; zajmą się one pomocą logistyczną, komunikacją, cyberprzestępczością oraz rehabilitacją rannych.

Administracja Poroszenki poinformowała, że swój pobyt w Newport prezydent rozpoczął od spotkania z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą, premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem, kanclerzem Niemiec Angelą Merkel, premierem Włoch Matteo Renzim i prezydentem Francji Francois Hollande'em.

- Unikalny format tego spotkania demonstruje poparcie państw NATO dla jedności terytorialnej Ukrainy, która ma do czynienia z agresją zewnętrzną – powiedział Poroszenko. - Istnieje zrozumienie, że wspierając Ukrainę, wspierając pokój, stabilizację i deeskalację sytuacji na wschodzie, popierają one stabilność w Europie i na świecie. Nie jest to dziś wyłącznie kwestia konfliktu ukraińskiego. Jest to problem globalny – podkreślił ukraiński prezydent.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: