Świat

Na świecie co 5 sekund ktoś umiera z głodu

Świat

SXCNa świecie co 5 sekund ktoś umiera z głodu

W XXI wieku na świecie wciąż głoduje ponad 850 milionów ludzi - czyli więcej niż łączna liczba ludności w USA, Kanadzie i Unii Europejskiej. W wyniku niedożywienia lub chorób z nim związanych co 5 sekund ktoś umiera. W Warszawie, tak jak w innych 70 państwach na świecie ulicami przeszedł Marsz Solidarności z Głodującymi.

Dzięki funduszom, które zgromadzono podczas podobnej akcji, która odbyła się tydzień wcześniej w Krakowie, będzie można kupić ponad 20 tys. posiłków.

Jak podkreślają organizatorzy marszu, złą sytuację głodujących pogarszają wzrastające ceny żywności na świecie. O tym, jak bardzo potrzebne jest im wsparcie, świadczą statystyki: Każdy dzień oznacza 25 tys. zgonów wywołanych głodem i przewyższa tragiczne żniwo HIV/AIDS, gruźlicy oraz malarii.

W czasie marszu każdy miał okazję zamanifestować solidarność z głodującymi. Warszawiacy dołączyli do 500 tys. uczestników marszy, zorganizowanych tego dnia przez ONZ w 70 państwach. W polskiej edycji wziął udział m.in. Robert Korzeniowski, wielokrotny mistrz olimpijski i zarazem honorowy ambasador WFP w Polsce.

Podczas marszu została przeprowadzona zbiórka funduszy na dożywianie szkolne dzieci w Ghanie. Uczestnicy również mogli obejrzeć wystawę zdjęć wolontariusza, dokumentującą misję WFP w Tanzanii. Otrzymali też ulotki informujące o możliwościach pomocy głodującym. Wydarzeniu towarzyszyły konkursy poświęcone wiedzy nt. działań tej agendy ONZ.

Robert Korzeniowski wziął udział w marszu (PAP) PAP

Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka: konkursy, gry i zabawy zręcznościowe oraz koncerty.

World Food Programme (Światowy Program Żywnościowy) - agenda ONZ powołana do walki z głodem to największa organizacja humanitarna na świecie. WFP zarządza pomocą żywnościową w czasie sytuacji kryzysowych, takich jak wojny i kataklizmy oraz przeciwdziała procesowi wyniszczającego, długotrwałego głodu dotykającego miliony ludzi na całym świecie. Każdego roku organizacja zapewnia pomoc w wyżywieniu ok. 90 mln ludzi, włączywszy 56 mln głodujących dzieci, w ponad 80 państwach.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: SXC