Świat

Akcja na morzu. Wyłowili 1500 osób

Świat


Około 1500 imigrantów płynących z Libii zostało uratowanych na Morzu Śródziemnym w sobotę podczas ratowania pięciu różnych jednostek - poinformowała w niedzielę włoska straż przybrzeżna w komunikacie.

Cztery statki straży przybrzeżnej i jeden marynarki wojennej interweniowały po licznych wezwaniach z telefonów satelitarnych, przechwyconych przez centralę straży przybrzeżnej w Rzymie. Wezwania pochodziły z trzech dużych łodzi dryfujących na wodach u wybrzeży Libii.

Udana akcja

Włoska straż uratowała setki ludzi z tych trzech łodzi. Następnie zlokalizowała w tym rejonie dwie inne, które również znalazły się w opałach. Uratowano także ludzi z tych dwóch łodzi, jednak by poradzić sobie z ich przewiezieniem do portu, wezwano jednostkę marynarki wojennej. Imigranci zostali zabrani do portów: Lampedusa, Augusta i Porto Empedocle.

Coraz więcej

W ostatnich miesiącach nasiliła się fala masowej nielegalnej imigracji z wybrzeży Libii do Włoch. Łodzie i pontony z uciekinierami, w większości z Afryki Subsaharyjskiej, wysyłają z Libii handlarze ludźmi. Ich gangi kontrolują wybrzeże w kraju ogarniętym przez wewnętrzne walki i ofensywę dżihadystów. W połowie marca Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) poinformował, że od początku roku na Morzu Śródziemnym podczas próby przedostania się do Włoch zginęło już 470 imigrantów.

Autor: msz/tr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: