Myśliwce NATO sześć razy przechwyciły rosyjskie samoloty nad Bałtykiem

TVN24

Nagranie z 22 maja: rosyjskie bombowce i myśliwce przechwycone w pobliżu Alaski NORAD/ USNORTHCOM PA
wideo 2/31

Myśliwce państw NATO, stacjonujące na Litwie i w Estonii w ramach misji ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, w minionym tygodniu sześć razy startowały, by nad Morzem Bałtyckim przechwycić rosyjskie samoloty – poinformował w poniedziałek litewski resort obrony.

Natowskie samoloty przechwyciły i eskortowały rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20, samoloty transportowe Ił-76 i An-26, samolot pasażerski An-24. Dwukrotnie zostały rozpoznane także myśliwce Su-24 i Su-35. Litewski resort obrony podał, ze samoloty leciały z Kaliningradu do Rosji kontynentalnej lub odwrotnie - z terytorium Rosji do Kaliningradu.

Baltic Air Policing

Przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii chronią obecnie stacjonujący w litewskiej bazie w Szawlach Węgrzy z myśliwcami JAS-39 Gripen, których wspierają Hiszpanie z F-16 i Brytyjczycy z myśliwcami Typhoon w estońskiej bazie Amari.

Misja Baltic Air Policing trwa od 2004 roku. Trzy kraje bałtyckie wstąpiły wtedy do NATO, a ponieważ nie dysponują własnymi samolotami myśliwskimi, Sojusz postanowił zagwarantować ochronę ich przestrzeni powietrznej. Myśliwce NATO stacjonują od tamtej pory w Szawlach, a w 2014 roku misję wzmocniono, włączając do niej bazę w Amari.

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP, kam.lt

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Litwy

Tagi:
Raporty: