Godzina policyjna, zakaz podróżowania. Koniec ramadanu w dobie pandemii

Źródło:
PAP

Muzułmanie obchodzą w tych dniach Id al-Fitr - Święto Przerwania Postu - czyli koniec ramadanu przy surowych restrykcjach związanych z pandemią, które zostały specjalnie wzmocnione, by nie dopuścić do wspólnych modlitw w meczetach i rodzinnych wizyt - pisze agencja EFE.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Id al-Fitr, znane też jako Ramadan Bajram, rozpoczyna się - w zależności od kraju, a nawet rejonu - od oficjalnego potwierdzenia, że już ukazał się księżyc w jego pierwszej fazie, dlatego też część krajów obchodzi je w tym roku w piątek, inne w sobotę lub niedzielę. Czasem trwa ono dwa lub trzy dni.

Święto w dobie koronawirusa

Dziękczynne święto końca ramadanu powinno być radosne i wiąże się ze składaniem sobie nawzajem wizyt, a czasem dawaniem dzieciom prezentów. Teraz jednak ograniczenia, mające spowolnić rozwój epidemii, zostały zaostrzone.

Arabia Saudyjska i Irak wprowadziły ponownie całodobową godzinę policyjną, którą zniesiono częściowo na okres ramadanu.

Zjednoczone Emiraty Arabskie zakazały nawet dawania prezentów dzieciom. Władze religijne Egiptu zachęciły jednak do dawania jałmużny - wypłacanej tradycyjnie na koniec ramadanu - aby złagodzić skutki kryzysu wywołanego pandemią.

Rząd Egiptu zapowiedział tygodniowe wakacje, ale wydał zarazem surowy zakaz podróżowania między prowincjami, choć pozwolił otworzyć hotele przy zachowaniu środków bezpieczeństwa.

24 kwietnia ponad miliard muzułmanów na całym świecie rozpoczął ramadan w bezprecedensowych warunkach pandemii koronawirusa. Tradycyjne spotkania w gronie rodziny i przyjaciół oraz modlitwy i posiłki w meczetach już wtedy były w większości miejsc zakazane.

Ramadan

Ramadan to dziewiąty miesiąc muzułmańskiego roku księżycowego, w trakcie którego na pamiątkę objawienia Mahometowi Koranu wyznawcy zobowiązani są do niepicia i niespożywania pokarmów od wschodu do zachodu słońca.

Choć jest czasem postu, ramadan nie jest miesiącem smutnym - ulice miast są zazwyczaj bogato udekorowane, a rodziny i przyjaciele spotykają się codziennie na iftarze, czyli przypominającym ucztę pierwszym posiłku po skończonym poście. Meczety pełne są wiernych. Bardzo ważna w tym czasie jest działalność charytatywna, jako że post ma sprzyjać rozwijaniu empatii dla potrzebujących.

Kraje muzułmańskie zaczęły nakładać powszechne ograniczenia przeciwepidemiczne w połowie marca, w tym wiele z nich zakazało publicznych modlitw piątkowych. Arabia Saudyjska zamknęła przed pielgrzymami Mekkę i Medynę, podobnie uczynił Irak ze świętymi dla szyitów Nadżafem i Karbalą.

Ścisły post - czyli powstrzymywanie się za dnia od jedzenia i picia, a także palenia tytoniu i obcowania płciowego - to jeden z podstawowych obowiązków muzułmanów obok wyznania wiary (szahady), modlitwy, jałmużny i pielgrzymki do Mekki. Z postu zwolnione są dzieci, chorzy, osoby starsze lub w czasie podróży oraz kobiety w ciąży i karmiące.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: PAP