"Musimy zacieśnić współpracę z Moskwą, aby wspólnie bronić się przed islamskim zagrożeniem"

Świat


Prezydent Łotwy Andris Berzins w wywiadzie dla tygodnika "Focus" opowiedział się za ścisłą współpracą z Rosją w walce z islamskim terroryzmem. Dodał, że kierująca obecnie pracami UE Łotwa będzie zabiegać o poprawę relacji z Moskwą.

- Uważam, że musimy obecnie zacieśnić współpracę z Moskwą, aby wspólnie bronić się przed islamskim zagrożeniem - oświadczył Berzins, zaznaczając, że Rosja też jest zagrożona przez islamski terroryzm. Jego zdaniem "stabilne i przewidywalne" stosunki z Rosją są w interesie Unii Europejskiej. - Na dłuższą metę są one znacznie ważniejsze niż silne armie i systemy bezpieczeństwa - ocenił prezydent. Sprawująca przewodnictwo w Radzie UE Łotwa dąży - jak podkreślił - do poprawy relacji z Rosją.

W najbliższy poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych krajów UE mają dyskutować nad udziałem w obchodach w Moskwie 70. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Część szefów rządów zapowiedziała, że ze względu na rolę Rosji w konflikcie na Ukrainie nie weźmie udziału w spotkaniu w stolicy Rosji. Łotwa przejęła 1 stycznia na pół roku przewodnictwo w Radzie UE. Ponad 25 proc. mieszkańców kraju jest narodowości rosyjskiej. Łotwa zapewnia, że nie chce się ustawiać w roli głównego krytyka posunięć Kremla. - Na pewno nie będziemy antyrosyjską czy prorosyjską prezydencją, ani prezydencją, która nie bierze pod uwagę opinii wszystkich krajów członkowskich - mówił niedawno minister spraw zagranicznych tego kraju Edgars Rinkeviczs.

Autor: mtom / Źródło: PAP