Musharraf zrezygnuje z generalskiego munduru


- Prezydent Pakistanu generał Pervez Musharraf ustąpi przed 1 grudnia z funkcji szefa sztabu sił zbrojnych - poinformował prokurator generalny Pakistanu.

Tym samym zostanie spełnione jedno z głównych żądań opozycji. 6 października deputowani z parlamentu kraju i zgromadzeń czterech prowincji wybrali Musharrafa na drugą kadencję prezydencką. Sam Musharraf zapowiedział, że zrezygnuje z wojskowej funkcji jeszcze przed zaprzysiężeniem.

Sąd Najwyższy nie orzekł jeszcze, czy miał on prawo ubiegać się o prezydenturę będąc jednocześnie szefem sztabu sił zbrojnych. Konstytucja w Pakistanie zakazuje bowiem ubiegania się o urząd głowy państwa osobie piastującej inne wysokie stanowisko państwowe. Obecna kadencja prezydencka Musharrafa mija 15 listopada.

Pierwsze ofiary stanu wyjątkowego Jak poinformowała pakistańska policja dwoje dzieci zostało zastrzelonych podczas manifestacji zwolenników byłej premier Pakistanu Benzair Bhutto w Karaczi, domagających się ustąpienia Musharrafa. To pierwsze ofiary śmiertelne od czasu, kiedy przed dwunastoma dniami prezydent wprowadził stan wyjątkowy, na mocy którego zawieszono konstytucję i wprowadzono zakaz zgromadzeń.

- Ktoś z tłumu otworzył ogień i dwóch chłopców zostało zabitych - powiedział przedstawiciel policji Fayyaz Khan.

W poniedziałek Bhutto została osadzona w areszcie domowym na 7 dni. Miała ona wziąć udział w zapowiadanym na wtorek wielkim marszu protestacyjnym z Lahauru do Islamabadu.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości