Musharraf rezygnuje z przywództwa armii

 
TVN24Prezydent Pakistanu Pervez Muszarraf

Rzecznik prasowy prezydenta Pakistanu powiedział, że wybrany na drugą kadencję generał Pervez Musharraf w czwartek zostanie zaprzysiężony jako cywilny prezydent.

- Prezydent złoży przysięgę jako cywilny prezydent dwudziestego dziewiątego (listopada) - oznajmił dziś Raszid Qureshi.

Od dłuższego czasu liderzy opozycji i przedstawiciele zachodnich demokracji apelowali do Musharrafa, by zrezygnował z przywództwa armii i został cywilnym prezydentem.

Musharraf przejął władzę w 1999 roku w bezkrwawym zamachu stanu. Dwa lata później został prezydentem po raz pierwszy, a szóstego listopada tego roku został wybrany powtórnie przez zgromadzenia elektorów.

Ostatnie wydarzenia w Pakistanie

Wczoraj, po ośmiu latach poza granicami kraju, powrócił do Pakistanu były premier Nawaz Sharif. To właśnie Sharifa obalił w 1999 roku generał Pervez Musharraf.

On i Benazir Bhutto wypełnili już niezbędne dokumenty i będą prawdopodobnie startować w styczniowych wyborach. Nie wykluczają jednak bojkotu, gdy nie będzie możliwości prowadzenia kampanii wyborczej i uczciwej walki politycznej.

- Nie chcemy bojkotować wyborów, ale jeśli przyprzesz kogoś do muru, to jakie jeszcze ma możliwości? - zapytał po powrocie do kraju Nawaz Sharif.

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości