Świat

Mursi traci kolejnego ministra. Szef dyplomacji chce odejść

Świat


Minister spraw zagranicznych Egiptu Mohammed Kamal Ali Amr podał się do dymisji - poinformowała egipska oficjalna agencja MENA. Dzień wcześniej minister obrony gen. Abd el-Fatah Said es-Sisi dał politykom 48 godzin na przezwyciężenie kryzysu w kraju.

Amr jest najważniejszym członkiem egipskiego rządu, który rezygnuje po poniedziałkowej dymisji czterech ministrów, w tym szefa resortu turystyki, w następstwie masowych demonstracji domagających się ustąpienia prezydenta Mohammeda Mursiego.

Siły zbrojne Egiptu wystąpiły w poniedziałek z faktycznym ultimatum pod adresem konfrontowanego z masowymi protestami społecznymi prezydenta Mohameda Mursiego, żądając, by politycy w ciągu 48 godzin uzgodnili plan przezwyciężenia obecnego kryzysu.

W nadanym przez państwową telewizję oświadczeniu minister obrony Egiptu, generał Abd el-Fatah Said es-Sisi, zaznaczył, że kraj znalazł się w niebezpieczeństwie po tym, gdy miliony Egipcjan wyszły w niedzielę na ulice, żądając ustąpienia Mursiego, a główna siedziba rządzącego islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego została zdemolowana. Zdaniem Sisiego w tej sytuacji niezbędne jest rozszerzenie politycznej bazy rządu.

Niedzielne demonstracje w Egipcie były większe niż kiedykolwiek od czasu obalenia ponad dwa lata temu autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka. Organizatorzy protestów, którzy w niedzielę ogłosili pozbawienie Mursiego władzy przez naród, żądają obecnie, by ustąpił on do godziny 17 we wtorek, gdyż w przeciwnym razie zostaną wznowione demonstracje na wielką skalę.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: