BBC: Irańczycy świętowali porażkę swojej drużyny na mundialu. Otworzono do nich ogień

Autor:
pb//mm
Źródło:
BBC

Uczestnicy antyrządowych protestów w Iranie we wtorek świętowali odpadnięcie irańskiej reprezentacji z mundialu w Katarze. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać, jak tłumy demonstrantów cieszą się z decydującej porażki w meczu ze Stanami Zjednoczonymi. Według cytowanych przez BBC organizacji broniących praw człowieka, do protestujących otwarty został ogień, a co najmniej jedna osoba została zabita. 

Mecz Iranu ze Stanami Zjednoczonymi był budzącym największe polityczne emocje zestawieniem na mundialu w Katarze. Porażkę irańskiej drużyny i odpadnięcie przez nią z mistrzostw świętowali jednak nie tylko Amerykanie. Jak w środę informuje BBC, z przegranej swojej drużyny cieszyli się również irańscy demonstranci, biorący udział w antyrządowych protestach. Nie wspierali oni irańskiej reprezentacji, ponieważ postrzegali ją jako reprezentację powiązaną z reżimowymi władzami, których ustąpienia się domagają. W mediach społecznościowych nazywana była "reprezentacją Islamskiej Republiki", a nie "reprezentacją Iranu".

ZOBACZ TEŻ: Rośnie napięcie przed meczem Iran-USA. Poszło o flagę

Świętowanie porażki Iranu

Na nagraniach udostępnianych w mediach społecznościowych widać tłumy świętujące porażkę na ulicach największych miast Iranu, m.in. w zdominowanej przez ludność kurdyjską północno-zachodniej części kraju. W Teheranie, jak informuje BBC, tłumy studentów Uniwersytetu Imam Sadiq zgromadziły się przed akademikiem, gdzie wykrzykiwano hasło "śmierć hańbiącym!" - określenie używane wobec irańskich sił bezpieczeństwa, wznoszone także przez irańskich kibiców na trybunach podczas meczu Iranu z Anglią.

Na jednym z nagrań widać także dziesiątki osób, które zgromadziły się na placu w mieście Saghghez, z którego pochodziła Mahsa Amini. Jej śmierć w połowie września, po tym, jak została zatrzymana przez policję, doprowadziła do wybuchu trwających masowych protestów w kraju. Na nagraniu z Saghghezu widać bawiące się po porażce irańskiej reprezentacji tłumy, wymachujące chustami, słychać klaksony, odpalane są też fajerwerki. 

Opozycyjna irańska grupa 1500tasvir opublikowała także nagranie z miasta Behbehan, na którym - jak twierdzi - widać służby bezpieczeństwa otwierające ogień w kierunku protestujących. "Brutalność Islamskiej Republiki strzelającej do Irańczyków świętujących porażkę drużyny Islamskiej Republiki na Mistrzostwach Świata" - podpisano nagranie, którego autentyczność nie została jednak zweryfikowana. W innym poście grupa ta udostępniła także wideo z miasta Kazwin, na którym irańskie siły bezpieczeństwa biją kobietę - do wydarzenia również miało dojść we wtorek po meczu Iran-USA. 

BBC donosi także o śmierci jednego ze świętujących porażkę swojej reprezentacji Irańczyków, powołując się przy tym na raporty lokalnych aktywistów. Według informacji podawanych za organizacją Iran Human Rights irańskie służby bezpieczeństwa w mieście Bandar-e Anzali zastrzeliły 27-letniego mężczyznę o nazwisku Mehran Samak. 27-latek miał zginąć od strzału w głowę, gdy wyrażając radość po przegranej Iranu, trąbił klaksonem w swoim samochodzie. Na nagraniach, na które powołuje się perska edycja BBC, widać także pogrzeb mężczyzny, który odbył się w środę rano. Uczestnicy wykrzykują na nim: "Jesteście brudem, jesteście niemoralni, ja jestem wolną kobietą" - jeden ze sloganów często wznoszonych na antyrządowych protestach w Iranie.

Irańskie służby bezpieczeństwa zaprzeczyły informacji o zastrzeleniu pokojowego demonstranta. Tymczasem przedstawiciele innej grupy zajmującej się prawami człowieka - Hengaw - szacują, że łącznie we wtorek w miastach: Mariwan, Sanandadż, Kermanszah, Saghghez, Ilam i Bukan co najmniej 30 Irańczyków zostało postrzelonych przez policję. Nie poinformowano, czy wśród nich są ofiary śmiertelne.

ZOBACZ TEŻ: CNN: Iran zagroził swoim piłkarzom torturowaniem ich rodzin

Protesty w Iranie

Protesty w Iranie rozpoczęły się we wrześniu po śmierci 22-letniej Mahsy Amini. Dziewczyna została zatrzymana przez policję moralności, bo jej nakrycie głowy miało w opinii funkcjonariuszy niedostatecznie zasłaniać jej włosy. Trzy dni później 22-latka zmarła w policyjnym areszcie gdzie, według rodziny, była bita. Według organizacji broniących praw człowieka, od tamtej pory w wyniku protestów w Iranie co najmniej 450 osób zginęło, a ponad 18 tysięcy zostało aresztowanych. 

ZOBACZ TEŻ: Irańscy piłkarze nie śpiewali, w kraju mogą ich czekać represje. "Nie pozwolimy nikomu znieważać hymnu"

Autor:pb//mm

Źródło: BBC

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości