Świat

Mubarak usłyszy wyrok 29 listopada

Świat


Egipski sąd przełożył w sobotę na 29 listopada ogłoszenie wyroku ws. byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Jest on sądzony za współudział w zabiciu kilkuset uczestników ulicznych protestów, które w 2011 r. doprowadziły do jego obalenia po 30 latach rządów.

Sędzia oświadczył, że oskarżyciele nie skończyli jeszcze analizować wszystkich dowodów w sprawie, której akta liczą 160 tysięcy stron.

Oskarżony o masakry cywilów

Hosni Mubarak, minister spraw wewnętrznych w jego rządzie Habib al-Adli i sześciu głównych doradców byłego prezydenta są oskarżeni o udział w zabójstwie kilkuset demonstrantów podczas tłumienia antyprezydenckiej rewolty w 2011 roku.

W 2012 roku Mubarak został za to skazany na dożywotnie więzienie, ale wyrok uchylono ze względów proceduralnych, kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Dożywocie dostał wówczas również były szef MSW. Natomiast sześciu dawnych funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa zostało uniewinnionych, co wywołało gwałtowne protesty opinii publicznej. Prokuratorzy oskarżają Mubaraka o wydanie rozkazu Adliemu do użycia ostrej amunicji przeciwko protestującym, by stłumić demonstracje.

W wyniku krwawej rozprawy z demonstrantami na początku 2011 roku zginęło w Egipcie ok. 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wystąpień, które trwały 18 dni, Mubarak został zmuszony do ustąpienia po niemal 30 latach sprawowania władzy.

Autor: adso//kdj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: