Świat

Kijów: potrzebujemy efektywnego, uzbrojonego komponentu OBWE

Świat

[object Object]
W Donbasie wciąż trwają walki. Na zdjęciu: zniszczenia w strefie przemysłowej w AwdiejewceSztab ATO
wideo 2/24

Wzmocnienie misji OBWE w Donbasie ułatwi polityczne uregulowanie trwającego tam konfliktu – ocenił we wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. Szef ukraińskiej dyplomacji spotkał się ze swoim austriackim odpowiednikiem Sebastianem Kurzem. Austria kieruje w tym roku pracami OBWE.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie prowadzi tzw. specjalną misję monitoringową w Donbasie, gdzie od prawie trzech lat trwają walki między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi.

Władze w Kijowie uważają, że bez zapewnienia bezpieczeństwa w Donbasie nie mogą odbyć się wybory samorządowe, przewidziane mińskimi porozumieniami w sprawie tego regionu.

Komponent OBWE

- Po osiągnięciu właściwego poziomu bezpieczeństwa będziemy musieli rozpocząć przygotowania do uczciwych wyborów, do czego potrzebujemy efektywnego, uzbrojonego komponentu OBWE – powiedział Klimkin na konferencji prasowej w Kijowie.

Kurz, który odwiedza Ukrainę już drugi raz w tym miesiącu, w poniedziałek późnym wieczorem spotkał się z prezydentem Petrem Poroszenką. Podczas rozmowy podkreślał, że dopóki nie będzie widać końca konfliktu między Rosją a Ukrainą, trzeba przynajmniej poprawić sytuację humanitarną na wschodzie Ukrainy.

Szef austriackiej dyplomacji przypomniał, że pomocy potrzebuje ponad 3 mln ludzi, którzy żyją na tym obszarze. W środę Kurz jedzie do Moskwy. Spotka się tam z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, z którym także będzie rozmawiał o pomocy humanitarnej dla mieszkańców Donbasu.

Autor: tas / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości