Świat

MSZ Rosji: pocisk, który zabił Szwajcara, nadleciał od strony Ukraińców

Świat

ENEXSzwajcar zginął w ostrzale moździerzowym

Pocisk moździerzowy, który zabił szwajcarskiego przedstawiciela Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, nadleciał z terytorium kontrolowanego przez wojsko ukraińskie - podało rosyjskie MSZ. Według Rosjan władze w Kijowie "nie chcą przyznać się do tego, co oczywiste".

Obywatel Szwajcarii, przedstawiciel Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża zginął w czwartek w ostrzale moździerzowym Doniecka. Zachodnie media relacjonowały, że jego zwłoki leżały na ziemi przed lokalną siedzibą Czerwonego Krzyża. To trzypiętrowy budynek, który stoi mniej niż kilometr od byłej siedziby miejscowego oddziału Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, która jest jednym z centrum aktywności separatystów.

Na Twitterze MKCK potwierdził ze swojej siedziby w Genewie "tragiczny incydent", który zdarzył się w donieckim biurze.

"Bandyci i terroryści"

W wydanym w nocy z czwartku na piątek oświadczeniu ukraiński resort dyplomacji uznał, że zabicie Szwajcara jest aktem terrorystycznym, dla którego nie ma żadnego usprawiedliwienia. "Bandyci i terroryści w nieludzki sposób ośmielili się wymierzyć broń przeciwko tym, którzy przybyli do Donbasu z misją humanitarną, by nieść pomoc ludziom" - czytamy w komunikacie.

Ukraińcy przypomnieli, że w kwietniu separatyści porwali i przez ponad tydzień przetrzymywali siedmiu obserwatorów OBWE i pięciu towarzyszących im Ukraińców. Wśród porwanych był obywatel Polski.

Najnowsze oświadczenie MSZ Rosji wskazuje z kolei na Ukraińców jako winnych tragedii. "Kijów nie chce przyznać się do tego, co jest oczywiste. Ostrzelany obszar miasta znajduje się pod kontrolą milicji (prorosyjskich separatystów - red.), a ostrzał prowadzono z pozycji sił ukraińskich" - stwierdzili Rosjanie.

Centrum Doniecka zostało zbombardowane po raz pierwszy od podpisania 5 września porozumienia o zawieszeniu broni. Do ostrzału doszło w czasie intensywnych walk wokół lotniska w Doniecku, które jest kontrolowane przez ukraińską armię. Większość Doniecka jest opanowana przez rebeliantów.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom//rzw / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: ENEX

Tagi:
Raporty: