Świat

MSZ Rosji o wydaleniu dyplomatów: nieprzyjazny krok, zareagujemy na niego

Świat

Kreml zapowiada działania odwetowe
Kreml zapowiada działania odwetoweTVN24 BiS
wideo 2/14

Rosja zareaguje symetrycznie na wydalenie swoich dyplomatów - zapowiedział w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. MSZ Rosji w oświadczeniu nazwało decyzje kilkunastu krajów nieprzyjaznym krokiem.

- Bardzo ubolewamy z powodu podjętych decyzji. Jako ich powód podawana jest tak zwana sprawa (Siergieja) Skripala. Już mówiliśmy i powtarzamy jeszcze raz: Rosja nie miała i nie ma żadnego związku z tą sprawą - powiedział dziennikarzom Pieskow. Zapowiedział następnie, że Rosja "tak jak i wcześniej będzie się kierować zasadą wzajemności".

- Będziemy musieli przeanalizować sytuację, która powstała w związku z ogłoszonymi decyzjami o wydaleniu przez wiele państw naszych dyplomatów. Zasadnicza analiza zostanie przeprowadzona przez resort dyplomacji. Następnie prezydentowi (Władimirowi Putinowi) przedstawione zostaną propozycje kroków. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez głowę państwa - oznajmił Pieskow.

"Prowokacyjny gest"

MSZ Rosji oświadczyło, że w związku z decyzją krajów Unii Europejskiej i NATO o wydaleniu dyplomatów "wyraża zdecydowany protest" i uważa ją za krok nieprzyjazny. Oceniło również, iż kraje, które zdecydowały się to zrobić, "poszły na pasku Wielkiej Brytanii".

MSZ oskarżyło Wielką Brytanię o to, że wysuwa "nieuzasadnione oskarżenia po adresem Federacji Rosyjskiej przy braku wyjaśnienia wydarzeń" w Salisbury, gdzie 4 marca wobec byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala użyto bojowego środka chemicznego.

"Sojusznicy Wielkiej Brytanii, którzy ślepo przestrzegają zasady jedności euroatlantyckiej ze szkodą dla zdrowego rozsądku, norm cywilizowanego dialogu międzynarodowego i zasad prawa międzynarodowego, nie mają obiektywnych i wyczerpujących danych" - oznajmiło MSZ.

"Jest oczywiste, iż wspomniany nieprzyjazny krok tej grupy krajów nie pozostanie bez śladu i zareagujemy na niego" - głosi oświadczenie ministerstwa.

Świat reaguje na atak w Salisbury

Prezydent USA Donald Trump zarządził w poniedziałek wydalenie 60 rosyjskich dyplomatów oraz zamknięcie konsulatu generalnego Rosji w Seattle w związku ze sprawą Skripala. Wraz z USA kroki takie podjęło w poniedziałek 16 państw Unii Europejskiej oraz Albania, Norwegia, Ukraina i Kanada.

Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia 4 marca trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w Salisbury w Anglii, gdzie Skripal mieszkał. W toku śledztwa, prowadzonego z udziałem między innymi policyjnych sił antyterrorystycznych i wojskowych ekspertów do spraw broni chemicznej, odkryto, że do próby otrucia Skripala i jego córki wykorzystano produkowaną w Rosji broń chemiczną typu Nowiczok.

Skripal był sądzony w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. W 2010 roku został ułaskawiony i objęty wymianą szpiegów.

Londyn w reakcji na zamach na Skripala wydalił 23 rosyjskich dyplomatów uznanych za niezgłoszonych oficerów wywiadu. Podczas ubiegłotygodniowego szczytu Unii Europejskiej część unijnych krajów porozumiała się w sprawie skoordynowanej akcji wydalenia rosyjskich dyplomatów, podobnie jak uczyniła to Wielka Brytania.

Autor: pk//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC0 Public Domain | Sergey Golopolosov

Tagi:
Raporty: