Izrael chce w tym roku podpisać porozumienie pokojowe z Sudanem

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Izrael i Sudan za kilka miesięcy podpiszą w Waszyngtonie "historyczne porozumienie pokojowe" i normalizację stosunków między obydwoma krajami - zapowiedział minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen w czwartek wieczorem po powrocie z wizyty w Chartumie.

Podczas spotkania z przywódcą Sudanu, generałem Abdelem Fatahem Al Burhanem, minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen podkreślał chęć Izraela do pomocy w rozwoju Sudanu w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo żywnościowe, zarządzanie zasobami wodnymi, czy rolnictwo. Przedstawił również program pomocowy, koncentrujący się między innymi na oczyszczaniu wody i ochronie zdrowia.

Izrael zapowiada podpisanie porozumienia pokojowego z SudanemTwitter/IsraelMFA

- Dzisiejsza wizyta w Sudanie kładzie fundamenty dla historycznego porozumienia pokojowego ze strategicznym krajem arabskim i muzułmańskim - powiedział Cohen. Podkreślił, że porozumienie pokojowe będzie promować stabilność regionalną i przyczyni się do bezpieczeństwa państwa Izrael.

Izrael normalizuje stosunki z krajami muzułmańskimi

Jeżeli oba kraje zawrą porozumienie zgodnie z planem, Sudan stanie się czwartym krajem normalizującym stosunki z Izraelem w ramach wynegocjowanych przez USA Porozumień Abrahama.

Porozumienie z Sudanem ma szczególne znaczenie symboliczne, ponieważ to właśnie podczas posiedzenia państw Ligi Arabskiej w Chartumie w 1967 roku członkowie Ligi zobowiązali się nie uznawać Izraela.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/IsraelMFA

Pozostałe wiadomości